Swimexpress #5: Mistrzostwa świata juniorów przeniesione do Peru?

Swimexpress #5: Mistrzostwa świata juniorów przeniesione do Peru?

Szymon Gagatek

marzec 25. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego wydarzyło się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Mistrzostwa świata juniorów jednak się odbędą? Wiele wskazuje na to, że tak! Po inwazji Rosji na Ukrainę FINA ogłosiła, że odbiera Kazaniowi prawo do organizacji czempionatu globu dla młodych pływaków, który miał się odbyć w dniach 23-28 sierpnia. Wtedy wydawało się, że zawody całkowicie znikną z kalendarza, ale - jak informuje znany brazylijski dziennikarz Alex Pussieldi - bardzo realne jest, że finalnie zostaną rozegrane w Limie w ostatnim tygodniu sierpnia lub w pierwszym tygodniu września. Według Pussieldiego Międzynarodowa Federacja Pływacka wkrótce wyda w tej sprawie oświadczenie.

AKTUALIZACJA: FINA potwierdziła, że zawody odbędą się w terminie podobnym do tego, który był pierwotnie zakładany. Obecnie trwają prace nad oficjalnym potwierdzeniem nowego gospodarza.

***

Michelle Coleman dołącza do grona zawodników, których nie zobaczymy w tym roku na mistrzostwach świata i Europy. Szwedka ogłosiła, że potrzebuje zrobić sobie przerwę od pływania, by później jak najlepiej przygotować się do startu na igrzyskach w 2024 roku. - W Tokio nie wywalczyłam tego, co chciałam. Wiem, że stać mnie na dużo więcej. Nie chcę, żeby ta sytuacja powtórzyła się w Paryżu - powiedziała portalowi SVT Sport. Dodała, że decyzję podjęła już w październiku. Nie zmienił jej nawet bardzo udany start na czempionacie globu w Abu Zabi. Teraz Coleman poświęca się pracy i sprawom osobistym, a do pełnych przygotowań ma wrócić jesienią.

***

Federica Pellegrini ma za sobą kilka intensywnych dni spędzonych w Rzymie. Włoszka, która w ubiegłym roku zakończyła karierę, wzięła udział w prezentacji książki "Federica Pellegrini. Vincere, vivere, sorprendere: lo stile libero di una leggenda italiana", napisanej przez Stefano Arcobelliego, a następnego dnia otrzymała wyróżnienie za sportowe osiągnięcia od Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. W wypowiedzi dla mediów przyznała, że kalendarz tegorocznych zawodów pływackich jest według niej zbyt przeładowany i powinien być zaprojektowany lepiej - z uwzględnieniem przygotowań pływaków. Zdradziła też, że pojawi się na mistrzostwach Włoch w Riccione. W jakiej roli? - To będzie niespodzianka - powiedziała.

***

Francuzi już teraz ogłosili skład kadry, która wystartuje w mistrzostwach świata i Europy na wodach otwartych. Wśród powołanych na zawody w Budapeszcie i w Rzymie znaleźli się między innymi brązowy medalista igrzysk w Rio Marc-Antoine Olivier i dwukrotna mistrzyni świata na 10 km Aurélie Muller. Kadra na czempionat Starego Kontynentu w Rzymie nie jest jeszcze zamknięta. Dodatkowi zawodnicy mogą uzupełnić ją po mistrzostwach kraju (16-19 czerwca w Canet-en-Roussillon).

Kadra Francji:

Mężczyźni: Marc-Antoine Olivier (5 km, 10 km), Logan Fontaine (5 km), Sacha Velly (10 km, 25 km), Axel Reymond (25 km)

Kobiety: Aurélie Muller (5 km, 10 km), Caroline Jouisse (10 km, 25 km), Lisa Pou (25 km)