Swimexpress #6: Kolejny sezon ISL dopiero w 2023 roku

Szymon Gagatek

marzec 28. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego wydarzyło się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

International Swimming League zawiesza rozgrywki w 2022 roku! W niedzielne popołudnie władze ligi wystosowały komunikat, w którym informują, że w obliczu trwającej wojny na Ukrainie przekładają 4. sezon ligowy na 2023 rok. W liście wystosowanym do zawodników wśród przyczyn odwołania rywalizacji w tym sezonie pojawił się także aspekt środków finansowych. W dużej części pochodzą one właśnie z Ukrainy, gdzie swoją działalność prowadzi właściciel ligi, Konstantyn Grygoryszyn. ISL ma zamiar nadal rozwijać pomysł juniorskich rozgrywek i współpracować ze społecznością Masters. "Wrócimy silniejsi. Dziękujemy wszystkim za zrozumienie, cierpliwość i nieustające wsparcie" - czytamy.

***

David Popovici został czterokrotnym mistrzem Rumunii w konkurencjach indywidualnych. Zawodnik, który w ubiegłym roku był jednym z największych objawień światowego pływania, zaimponował formą na długim basenie w Bacau. Osiemnastolatek wygrał zmagania na dystansach od 50 do 400 m stylem dowolnym. Na 100 i 200 metrów uzyskiwał czasy lepsze od minimum A na mistrzostwa świata w Budapeszcie (48.50 i 1:46.72), natomiast finały pozostałych konkurencji kończył z wynikami 22.60 i 3:48.18.

***

Na występy Popoviciego szybko odpowiedział kolejny utalentowany pływak młodego pokolenia, Sun-Woo Hwang. Koreańczyk w mistrzostwach kraju zdobył złote medale na 100 i 200 m stylem dowolnym, kończąc zmagania ze świetnymi rezultatami: 48.42 i 1:45.79. Co więcej, na dłuższym z tych dystansów wskoczył na pozycję lidera światowego rankingu. W trakcie zawodów został też ustanowiony rekord Korei na 100 m stylem grzbietowym. Jego autorem został Joo-ho Lee, który dwie długości basenu pokonał w 53.32.

***

W ostatnich dniach w Riccione odbyły się mistrzostwa Włoch w kategoriach juniorskich. Rywalizacja toczyła się na krótkim basenie, a największą gwiazdą zawodów okazała się Benedetta Pilato. Siedemnastoletnia żabkarka wygrała zmagania w swojej kategorii wiekowej we wszystkich konkurencjach w stylu klasycznym, notując przy tym świetne rezultaty (29.30 na 50 m; 1:03.56 na 100 m i 2:23.54 na 200 m). Na dystansie 100 metrów zabrakło jej tylko jednej setnej sekundy do seniorskiego rekordu kraju. Do tego wywalczyła złoto na 50 m stylem motylkowym i brąz na 50 m stylem dowolnym.