Swimexpress #7: Spora grupa Polaków wystartuje w San Antonio

Swimexpress #7: Spora grupa Polaków wystartuje w San Antonio

Szymon Gagatek

marzec 29. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego wydarzyło się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

W sieci pojawiła się lista zgłoszeń na kolejną odsłonę cyklu TYR Pro Swim Series, która odbędzie się już w dniach od 30 marca do 2 kwietnia. W San Antonio wystąpi amerykańska czołówka, ale nie zabraknie też biało-czerwonych. Chęć startu wyraziło sześcioro Polaków:

  • Dominika Kossakowska (100, 200 i 400 m stylem dowolnym)

  • Isabella Lojewski (200 m stylem dowolnym, 100 i 200 m stylem motylkowym)

  • Mateusz Dubas (100 i 200 m stylem klasycznym, 200 m stylem zmiennym)

  • Rafał Kusto (50 m stylem dowolnym i 100 m stylem klasycznym)

  • Bartosz Piszczorowicz (50, 100 i 200 m stylem dowolnym)

  • Piotr Sadłowski (50 i 100 m stylem dowolnym, 100 m stylem motylkowym)

***

Wydaje się już niemal przesądzone, że w 2024 roku amerykańskie kwalifikacje olimpijskie w pływaniu odbędą się w Indianapolis. Dziś ma być zorganizowana konferencja prasowa w tej sprawie. W wyścigu o miano gospodarza zawodów stanęły też Omaha, Minnesota i St. Louis, ale tym razem działacze USA Swimming mają ogłosić, że miejscem zmagań będzie Lucas Oil Stadium. To arena, która na co dzień mieści nawet 70 tysięcy widzów i służy przede wszystkim futbolistom amerykańskim. Na Trials pojemność stadionu ma zostać zmniejszona do około 30-35 tysięcy, co i tak będzie oznaczać rekordową publiczność na zawodach pływackich pod dachem. Układ trybun ma być podobny do tego z meczów koszykówki: ZOBACZ.

***

W weekend wielu czołowych niemieckich pływaków walczyło w Magdeburgu o minima na mistrzostwa świata i Europy. Najlepszym zawodnikiem mitingu okazał się Lukas Maertens, który zwyciężył na 200, 400 i 1500 m stylem dowolnym oraz 200 m stylem grzbietowym. Na najdłuższym kraulowym dystansie uzyskał fantastyczny wynik 14:40.28 i pokonał brązowego medalistę olimpijskiego, Floriana Wellbrocka. Wśród kobiet na średnich i długich dystansach rządziła Isabel Gose. Najbardziej wartościowy rezultat zanotowała na 800 m stylem dowolnym (8:23.88). W zawodach wziął udział także Mychajło Romanczuk, który od niedawna trenuje wspólnie z Wellbrockiem i jego partnerką, Sarą Koehler. Ukrainiec był m. in. 4. na 400 m stylem dowolnym.

KOMPLET WYNIKÓW

***

Mistrzyni olimpijska na 100 m stylem motylkowym, Maggie McNeil, w ostatnim roku swoich startów w lidze NCAA zmieni szkołę. Kanadyjka odejdzie z Michigan, by w sezonie 2022/2023 reprezentować barwy Uniwersytetu Kalifornijskiego. W wypowiedzi dla portalu SwimmingWorldMagazine stwierdziła, że nawiązała dobre relacje z Teri McKeever, odpowiadającą w Cal za drużynę kobiet i przekonała się do jej wizji treningów. W ubiegłym roku McNeil była najlepszą zawodniczką ligowego czempionatu, w tym poszło jej trochę gorzej - w Atlancie była 3. na 50 jardów stylem dowolnym i 100 jardów stylem motylkowym, a na 100 jardów stylem dowolnym zajęła 10. miejsce.