Swimexpress #9: Brent Hayden ponownie zakończył karierę

Swimexpress #9: Brent Hayden ponownie zakończył karierę

Szymon Gagatek

kwiecień 4. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego wydarzyło się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Brent Hayden definitywnie zakończył pływacką karierę. Mistrz świata na 100 m stylem dowolnym z 2007 roku pożegnał się z wyczynowym uprawianiem sportu już po raz drugi. Pierwszy miał miejsce po igrzyskach w Londynie. Kanadyjski sprinter w 2019 roku ogłosił jednak niespodziewanie, że wraca do rywalizacji, by spróbować zakwalifikować się do kadry swojego kraju na olimpijskie zmagania w Tokio. Pomimo pandemii, która mogła pokrzyżować jego plany, zrealizował cel i pojawił się w stolicy Japonii. Znalazł się też w składzie Toronto Titans w rozgrywkach International Swimming League. Sezon ISL zakończył przedwcześnie z powodu problemów z plecami. Teraz chce więcej czasu poświęcić rodzinie i swojej pasji - fotografii.

***

Nowy etap nadchodzi również w życiu Laszlo Cseha. Znakomity węgierski pływak, który po igrzyskach w Tokio zakończył karierę, w najbliższym czasie zostanie ojcem. Informacja wyciekła do mediów po tym, jak Cseh pojawił się na spotkaniu z uczniami w miejscowości Ráckeve wspólnie z małżonką, Dianą. - To prawda, w końcu zostaniemy rodzicami. Nasza mała dziewczynka ma przyjść na świat w lipcu. Wybraliśmy już imię, ale nie chcemy go jeszcze zdradzać - skomentował Cseh w wypowiedzi dla portalu Bors.

***

Spore problemy mieli ostatnio organizatorzy mistrzostw Hiszpanii, które odbędą się w dniach 9-13 kwietnia. Gospodarzem zbliżających się wielkimi krokami zawodów miała być Malaga, ale władze pływackiego związku były zmuszone zmienić lokalizację po tym, jak kilka dni temu w El Centro Deportivo INACUA oderwał się kawałek dachu (ZOBACZ). Choć sytuacja wyglądała groźnie, to na szczęście nikomu nic się nie stało. Pływalnia została jednak tymczasowo zamknięta, a zawody postanowiono przenieść do pobliskiego Torremolinos.

***

Już za niespełna dwa tygodnie rozpoczną się mistrzostwa Chin (15-20 kwietnia), które wyłonią kadrę na mistrzostwa świata i igrzyska azjatyckie. Do programu krajowego czempionatu zostały w tym roku dodane nietypowe konkurencje. Chińscy pływacy będą się ścigać m. in. na... 400 m stylem grzbietowym, klasycznym i motylkowym, a także na 800 m stylem zmiennym. To część narodowego programu mającego intensyfikować przygotowanie tlenowe. Doprowadził on już do sytuacji, gdy w 2020 roku do wyścigów finałowych kwalifikowali się tylko zawodnicy, którzy wcześniej uzyskali wystarczająco dobre wyniki specjalnych testów sprawnościowych.

foto: International Swimming League.