Sztandera z nowym rekordem Polski!

Szymon Gagatek

czerwiec 2. 2022

W trakcie drugiego dnia mistrzostw Polski, które odbywają się w Aqua Lublin, Dominika Sztandera poprawiła rekord Polski na dystansie 100 m stylem klasycznym.

Zawodniczka Juvenii Wrocław bardzo mocno otworzyła wyścig finałowy. Pierwsze 50 metrów pokonała w 31.64 i stało się jasne, że jej historyczne osiągnięcie z mistrzostw Polski w 2017 roku może być zagrożone. Do mety dopłynęła z wynikiem 1:07.88, poprawiając rekord kraju o dokładnie cztery setne sekundy. Srebro wywalczyła Barbara Mazurkiewicz (1:08.48), a brąz Weronika Hallmann (1:09.62).

Sztandera zdobyła też w środę złoto w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. W zwycięskiej ekipie wystąpiła wspólnie z Kornelią Fiedkiewicz, Weroniką Górecką i Alicją Tchórz. Juvenia Wrocław uzyskała czas 3:47.86, wyraźnie wyprzedzając ekipy Unii Oświęcim i G-8 Bielany Warszawa. W tej samej konkurencji wśród mężczyzn triumfowali przedstawiciele AZS AWF Katowice (Jakub Majerski, Paweł Smoliński, Dominik Dudys i Kamil Sieradzki), którzy wynikiem 3:19.57 poprawili rekord Polski młodzieżowców.

Najbardziej wartościowe wyniki w drugim dniu rywalizacji odnotowali Aleksandra Polańska i Ksawery Masiuk. Zawodniczka UKS GOS Raszyn była nie do zatrzymania na dystansie 200 m stylem dowolnym. W finale przepłynęła cztery długości basenu w 1:58.69. Poprawiła rekord życiowy i umocniła się na 3. miejscu w klasyfikacji wszech czasów polskiego pływania. Przed nią znajdują się tylko Otylia Jędrzejczak (1:57.15) i Paulina Barzycka (1:58.62). Osiągnięcie Polańskiej pomogło też w uzyskaniu przez nasze zawodniczki minimum na mistrzostwa Europy dla sztafety 4x200 m stylem dowolnym.

Z kolei Masiuk obronił tytuł na 50 m stylem grzbietowym, notując rezultat 24.86. Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Tomasz Polewka i Paweł Franke, którzy szybciej niż w finale pływali w eliminacjach. Polewka rano złamał barierę 25 sekund (24.87), a Franke wywalczył kwalifikację na czempionat Starego Kontynentu.

Przepustki do Rzymu nie zdołały uzyskać nasze najszybsze grzbiecistki. Mistrzynią Polski na dystansie 50 metrów została Adela Piskorska (28.51), która nieznacznie pokonała Alicję Tchórz (28.53). Obu do minimum na ME zabrakło odpowiednio jednej i trzech setnych sekundy. Brąz zdobyła Agata Naskręt (29.02).

W finale 200 m stylem dowolnym mężczyzn triumfował Kamil Sieradzki (1:48.96), który na podium stanął wspólnie z Filipem Zaborowskim (1:50.52) i Janem Hołubem (1:51.69). Natomiast mistrzem Polski na 100 m stylem klasycznym został Dawid Wiekiera. Zawodnik Wodnika Tychy wyprzedził o trzy setne sekundy Jana Kałusowskiego (1:00.51 - 1:00.54), a pierwszy indywidualny medal MP zapewnił sobie Łukasz Solak z AZS AGH Kraków (1:01.27).