Uraz Kawęckiego, Masiuk zwycięzcą 200 m stylem grzbietowym

Uraz Kawęckiego, Masiuk zwycięzcą 200 m stylem grzbietowym

Szymon Gagatek

czerwiec 3. 2022

Uraz pleców, którego przed finałem 200 m stylem grzbietowym doznał Radosław Kawęcki, wykluczył go z walki o złoto. Nowym mistrzem Polski został Ksawery Masiuk.

Trzeci dzień krajowego czempionatu przyniósł Masiukowi dwa złote medale w niewielkim odstępie czasu. Najpierw reprezentant G-8 Bielany Warszawa popisał się najlepszym rezultatem na 200 m stylem grzbietowym, triumfując w tej konkurencji po raz pierwszy w karierze. Mistrz Europy juniorów był jedynym zawodnikiem, który po południu złamał barierę 2 minut (1:59.33). Na podium stanął razem z Marcinem Gorajem i Mikołajem Malcem.

Niedługo później podopiecznego Pawła Wołkowa można było zobaczyć na pierwszym odcinku sztafety mieszanej G-8 na dystansie 4x100 m stylem dowolnym. On, Paweł Uryniuk, Agata Naskręt i najmłodsza w składzie Zofia Sobczak po zaciętej walce wyprzedzili o trzy setne sekundy AZS AWF Katowice, a o czternaście setnych AZS UMCS Lublin.

Do kadry na mistrzostwa Europy oficjalnie dołączyła Laura Bernat. Pływaczka AZS UMCS Lublin obroniła tytuł na 200 m stylem grzbietowym, wypełniając wymagane przez Polski Związek Pływacki minimum. Cztery długości basenu pokonała w finale w 2:11.48. Druga była Weronika Górecka, a trzecia Zuzanna Herasimowicz.

Z kolei najbardziej wartościowe wyniki padły w finale 50 m stylem motylkowym mężczyzn. Po zaciętej walce Jakub Majerski wyprzedził Karola Ostrowskiego o jedną setną sekundy (23.61 - 23.62). Na najniższym stopniu podium stanął Paweł Uryniuk, który również złamał barierę 24 sekund (23.84).

W tej samej konkurencji wśród kobiet dziesiąty raz w karierze triumfowała Anna Dowgiert. Zawodniczka Warty Poznań zarówno w eliminacjach, jak i w finale zanotowała taki sam rezultat (26.25). Ze srebra cieszyła się Joanna Świątek z Feniksa Dębica (26.73), a z brązu Kornelia Fiedkiewicz z Juvenii Wrocław (26.76). Warto też wspomnieć o świetnym występie Flawii Kamzol. Piętnastolatka z Galicji Kraków była 4. i wynikiem 26.85 poprawiła rekord Polski 15-, 16-, 17- oraz 18-latek.

Na 400 m stylem dowolnym miejsca na najwyższym stopniu podium zajmowali Aleksandra Polańska (4:13.10) i Filip Zaborowski (3:53.70). Podopieczna Roberta Daniszewskiego poprawiła rekord życiowy, wyprzedzając Aleksandrę Knop i Paulinę Piechotę. Z kolei zawodnik Mirosława Drozda okazał się lepszy od Bartłomieja Koziejki i Wojciecha Dutkowiaka.