Wielka Brytania: Peaty wciąż nie do zatrzymania

Szymon Gagatek

kwiecień 5. 2022

W trakcie pierwszego dnia mistrzostw Wielkiej Brytanii poznaliśmy medalistów w sześciu konkurencjach. Wśród triumfatorów nie mogło zabraknąć Adama Peaty'ego.

Może i dopiero wrócił do ciężkich treningów, może i jest w środku przygotowań do najważniejszych imprez międzynarodowych sezonu letniego, ale nawet w takich okolicznościach nie ma sobie równych. Peaty znów zdobył tytuł mistrza Wielkiej Brytanii na dystansie 100 m stylem klasycznym.

W Sheffield jako jedyny złamał barierę 59 sekund, kończąc wyścig finałowy z czasem 58.58. Wysilać się nie musiał, bo miejsce w kadrze na mistrzostwa świata zapewnił sobie już na igrzyskach, ale i tak wskoczył na 2. miejsce w światowych rankingach. Szybciej od niego w 2022 roku pływał jedynie Arno Kamminga (58.52).

Wysoką formę potwierdził też James Wilby. Piąty zawodnik olimpijskich zmagań w Tokio uzyskał rezultat 59.17, drugą część dystansu pokonując nawet szybciej od Peaty'ego. Na najniższym stopniu podium stanął z kolei 22-letni Gregory Butler (1:00.04).

Żabkarki rywalizowały we wtorek na o połowę krótszym dystansie i to właśnie w tej konkurencji padł najbardziej wartościowy wynik pierwszego dnia mistrzostw. Jego autorką została Imogen Clark. Wicemistrzyni Europy z 2018 roku przepłynęła jedną długość basenu w 30.10 - o zaledwie sześć setnych sekundy wolniej od własnego rekordu Wielkiej Brytanii. To jak na razie drugi wynik w tym sezonie na całym świecie.

Wiceliderem światowych list w 2022 roku został też Daniel Jervis, który zwyciężył na 400 m stylem dowolnym (3:46.44).

Najciekawszym wyścigiem sesji popołudniowej był natomiast finał 200 m stylem dowolnym. Po zaciętej walce jego zwyciężczynią została Abbie Wood (1:57.61). Tylko dwie setne sekundy za nią finiszowała Freya Anderson. Trzecia była 18-letnia Freya Colbert (1:57.90), która okazała się jedną z gwiazd wtorkowego popołudnia. Kilkadziesiąt minut później cieszyła się bowiem również z triumfu na 400 m stylem zmiennym.

• 100 m stylem klasycznym mężczyzn: Adam Peaty 58.58

Zawodnicy zakwalifikowani na mistrzostwa świata w Budapeszcie już przed zawodami w Sheffield: