Wielka Brytania: Znakomite mistrzostwa Duncana Scotta

Szymon Gagatek

kwiecień 13. 2022

W ostatnich dniach mistrzostw Wielkiej Brytanii w Sheffield Duncan Scott dołożył do swojej pokaźnej kolekcji złote medale na 200 m stylem dowolnym i zmiennym.

W obu konkurencjach szkocki pływak uzyskiwał rezultaty dające mu prowadzenie na światowych listach. Stojący na rewelacyjnym poziomie finał 200 m stylem dowolnym wygrał z czasem 1:45.54. O dziewiętnaście setnych sekundy wyprzedził Thomasa Deana, rewanżując mu się za przegraną w finale olimpijskim w Tokio. Na trzecim miejscu znalazł się James Guy (1:46.44), a barierę minuty i 48 sekund złamali jeszcze Joe Litchfield i Cameron Kurle.

Z kolei dystans 200 m stylem zmiennym Scott pokonał w 1:56.08. Tu również na drugim stopniu podium stanął Dean (1:57.18).

Kolejne złoto wywalczył też Lewis Burras. Zawodnik, który wyrasta na objawienie tego sezonu w brytyjskim pływaniu, w kraulowym sprincie zanotował wynik 21.77. W finale był lepszy od Benjamina Prouda (21.91), który z kolei nie miał sobie równych na 50 m stylem motylkowym (23.09).

Wymagające minimum na czempionat globu wypełniła Anna Hopkin. Triumfatorka rywalizacji na 100 m stylem dowolnym wskoczyła na 2. miejsce w światowych rankingach za sprawą rezultatu 53.45.

Po zawodach wiadomo już, że pewnych miejsca w samolocie do Budapesztu może być 13 osób. Teraz trenerzy zadecydują, jakimi pływakami spoza tego grona uzupełnią kadrę, która wystąpi w mistrzostwach świata.