World Games 2022: Medale Szymona Kropidłowskiego!

Szymon Gagatek

lipiec 11. 2022

Szymon Kropidłowski z Manty Kościerzyna wywalczył złoto i srebro w pływaniu w płetwach podczas trwających właśnie w Birmingham igrzysk sportów nieolimpijskich.

Już samo znalezienie się w gronie uczestników The World Games w tej dyscyplinie było sporym wyróżnieniem. Możliwość startu miało maksymalnie 8 zawodników (sztafet) w każdej z 16 konkurencji. Wśród tych, którzy wywalczyli kwalifikację, znaleźli się też Polacy: Szymon Kropidłowski i Antonina Dudek.

Kropidłowski wystąpił na 50 i 100 metrów w płetwach klasycznych (Bi-Fins). Lepiej poradził sobie na krótszym z tych dystansów. Zanotował rezultat 18.71 i na finiszu okazał się najlepszy. O trzy setne sekundy wyprzedził Stylianosa Chatziiliadisa. Stawkę medalistów uzupełnił kolejny Grek, Christos Bonias. Dzień wcześniej odbyła się rywalizacja na 100 metrów. Nasz reprezentant po wyścigu finałowym cieszył się ze srebra z wynikiem 42.41. Triumfował Węgier Peter Holoda (42.35).

Z kolei Dudek w tych samych konkurencjach dwukrotnie kończyła zmagania na 4. pozycji. Najpierw Polka wylądowała tuż za podium w wyścigu na 50 m, uzyskując czas 22.09, a dzień później była jeszcze bliżej medalu na dwukrotnie dłuższym dystansie. W finale pokonanie dwóch długości basenu zajęło jej 48.11 i do trzeciej na mecie Zuzany Hraskovej ze Słowacji straciła zaledwie sześć setnych sekundy. W obu konkurencjach triumfowała niedawna półfinalistka mistrzostw świata w Budapeszcie na 50 m stylem dowolnym, Petra Senanszky z Węgier.

Klasyfikację medalową wygrali Chińczycy, którzy mogli się pochwalić 10 medalami (5 złotymi, 4 srebrnymi i 1 brązowym). Sukcesy Kropidłowskiego dały nam w tym zestawieniu 6. lokatę.

KOMPLET WYNIKÓW

Tegoroczna edycja The World Games jest już 11. w historii. W amerykańskim Birmingham walka o medale z udziałem 3600 sportowców z całego świata toczy się w ponad 30 dyscyplinach. Zmagania zostały uroczyście zainaugurowane 7 lipca. Pierwotnie impreza miała się odbyć w ubiegłym roku, ale pandemia i przesunięcie terminu igrzysk w Tokio zmusiły organizatorów do zmiany planu.