World Games 2022: Polacy trzy razy na podium w ratownictwie wodnym

Szymon Gagatek

lipiec 13. 2022

Złoto i dwa brązowe medale igrzysk sportów nieolimpijskich, które odbywają się w Birmingham, przywiozą do Polski nasi specjaliści od ratownictwa wodnego.

Na najwyższym stopniu podium stanęła kobieca sztafeta na dystansie 4x50 metrów z przeszkodami. Polki stoczyły fantastyczną walkę o zwycięstwo z Węgierkami i Włoszkami. Na pierwszym odcinku na prowadzenie wyszła Kornelia Fiedkiewicz, która okazała się szybsza między innymi od półfinalistki niedawnych mistrzostw świata w Budapeszcie na 50 m stylem dowolnym, Petry Senanszky. Świetną zmianę dała też Klaudia Naziębło, następnie do wody wskoczyła Paula Żukowska, a po niej Alicja Tchórz.

Podopieczna trenera Grzegorza Widanki miała stratę 1.4 sekundy do prowadzących reprezentantek Węgier, ale fantastycznie finiszowała i rzutem na taśmę dopadła rywalki. Biało-czerwone uzyskały czas 1:49.05, kończąc wyścig ex aequo z Węgierkami na 1. miejscu! Obie drużyny poprawiły dotychczasowy rekord The World Games. Na najniższym stopniu podium stanęły Włoszki, które dopłynęły do mety z wynikiem 1:49.32.

Tchórz do rywalizacji sztafetowej przystępowała już z jednym medalem na koncie. W pierwszej konkurencji ratownictwa wodnego, wyścigu na 200 metrów z przeszkodami, wywalczyła brąz. Cztery długości basenu pokonała w 2:07.86. Szybsze od niej były tylko Nina Holt z Niemiec oraz Anna Pirovano z Włoch. W wyścigu finałowym wystąpiła też Żukowska, która zajęła 6. lokatę (2:11.07).

Na podium stanęła też nasza męska sztafeta 4x25 metrów holowanie manekina. Po srebrze The World Games we Wrocławiu cztery lata temu, tym razem ekipa w składzie: Wojciech Kotowski, Adam Dubiel, Cezary Kępa i Hubert Nakielski wywalczyła brąz. Trzecią pozycję dał im czas 1:07.44. Wygrali Niemcy przed Włochami. W tej samej konkurencji wśród kobiet 7. były Polki (Alicja Tchórz, Natalia Lewandowska, Paula Żukowska, Kornelia Fiedkiewicz).

Poza gronem medalistów znalazły się nasze sztafety ratownicze 4x50 m stylem zmiennym. Obie zakończyły zmagania na 4. miejscach. Wśród pań Lewandowska razem z Naziębło, Fiedkiewicz, a także Tchórz uzyskały rezultat 1:40.25 i straciły do trzecich na mecie Włoszek 2.35 sekundy. Wśród mężczyzn Hubert Nakielski, Mateusz Szurmiej, Wojciech Kotowski i Cezary Kępa finiszowali w 1:28.65. Do brązu zabrakło im jeszcze mniej, bo dokładnie 1.17 sekundy.

W amerykańskim Birmingham zaprezentowała się jeszcze sztafeta mężczyzn 4x50 metrów z przeszkodami (Nakielski, Dubiel, Kępa, Kotowski), która była 5. (1:39.90). Z kolei indywidualnie Adam Dubiel zajął 8. lokatę w konkurencji super ratownik na 200 m (2:14.90), a Wojciech Kotowski został sklasyfikowany na 5. pozycji na dystansie 50 m holowanie manekina (30.25).

Klasyfikację medalową wygrali Niemcy (9 złotych i 5 brązowych krążków). Polacy zajęli w tym zestawieniu 5. pozycję.