Zawody LEN bez udziału Rosjan i Białorusinów

Zawody LEN bez udziału Rosjan i Białorusinów

Szymon Gagatek

marzec 3. 2022

Sportowcy z Rosji i Białorusi zostali wykluczeni z zawodów organizowanych przez Europejską Federację Pływacką - podały władze LEN w specjalnym oświadczeniu.

W związku z inwazją na Ukrainę działacze podjęli decyzję o wykluczeniu przedstawicieli Rosji i Białorusi z zawodów, które odbywają się pod szyldem europejskiej federacji. Sankcje Biura LEN (w którym od niedawna zasiada także Otylia Jędrzejczak) objęły nie tylko sportowców, ale też oficjeli. Sędziowie i przedstawiciele związków z krajów-agresorów również nie będą zapraszani na zawody organizowane przez LEN.

"Ten akt wojny zrujnował życie obywateli Ukrainy i jest całkowicie sprzeczny z duchem sportu" - czytamy w oświadczeniu.

Oba państwa w najbliższym czasie mogą również zapomnieć o organizacji imprez międzynarodowych. Taka kara idzie w parze z zaleceniami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego sprzed kilku dni.

Dodatkowo, europejscy działacze wyrazili wsparcie dla inicjatywy chorwackiego związku, który postanowił przyjąć ukraińskich przedstawicieli pływania artystycznego i skoków do wody oraz ich rodziny. "Pozwoli to sportowcom na dalsze treningi i reprezentowanie Ukrainy na międzynarodowych zawodach" - czytamy w oświadczeniu. Uchodźcy zostaną rozmieszczeni m. in. w Zagrzebiu, Zadarze i Rijece.