ZMP w Bydgoszczy: Adela Piskorska z rekordem Polski!

Szymon Gagatek

grudzień 3. 2021

Adela Piskorska zdobyła złoto mistrzostw Polski w Bydgoszczy na dystansie 200 m stylem grzbietowym, poprawiając w wyścigu finałowym rekord Polski seniorów.

Podopieczna trenera Adriana Szajnickiego w błyskawicznym tempie wkroczyła do ścisłej krajowej czołówki. Okazało się, że czwartkowe srebro na 50 m stylem grzbietowym było tylko przedsmakiem tego, co miało się wydarzyć na najdłuższym dystansie w rywalizacji grzbiecistek. Piskorska prowadziła od startu do mety, płynęła bardzo szybko i ostatecznie zakończyła zmagania z czasem 2:04.64, lepszym o 22 setne sekundy od dotychczasowego rekordu Polski Zuzanny Herasimowicz, która tym razem musiała się zadowolić srebrem (2:06.95). Na trzecim miejscu finiszowała nasza olimpijka, Laura Bernat (2:08.47).

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn mistrzem Polski został Jakub Skierka, który jako jedyny złamał barierę minuty i 50 sekund. Na podium zawodnik szkolony przez Jacka Miciula stanął razem z 17-latkami: Filipem Kosińskim (1:53.46) i Ksawerym Masiukiem (1:53.68). Cała trójka została udekorowana przez Radosława Kawęckiego, który dochodzi do siebie po chorobie i skupia się na przygotowaniach do mistrzostw świata w Abu Zabi.

Znakomity dzień na pływalni Astorii miał Paweł Smoliński. Zawodnik AZS AWF Katowice po raz pierwszy w swoim życiu został indywidualnym mistrzem Polski seniorów. Co więcej, dokonał tej sztuki aż dwukrotnie. Najpierw wygrał zmagania na 50 m stylem motylkowym (22.89), finiszując przed Oskarem Sawickim i Masiukiem, który ustanowił nowy rekord Polski 17-latków (23.19). Później triumfował na 100 m stylem zmiennym (53.54), wyprzedzając Pawła Uryniuka (54.10) i Michała Chudego (54.19).

Wśród kobiet na 50 m stylem motylkowym triumfowała Anna Dowgiert z Warty Poznań. Doświadczona zawodniczka Michała Szymańskiego była szybsza o 11 setnych sekundy od Pauliny Pedy (25.84 - 25.95). Na najniższym stopniu podium stanęła Kornelia Fiedkiewicz (26.04). Z kolei na 100 m stylem zmiennym swoją dominację potwierdziła Alicja Tchórz. Mistrzyni Europy uzyskała wynik 58.93 i jako jedyna złamała barierę jednej minuty. Druga była Barbara Mazurkiewicz (1:00.84), a trzecią lokatę zajęła Gabriela Herbreder (1:01.80).

Zmagania pań na 400 m stylem dowolnym zakończyły się zwycięstwem Aleksandry Knop, która poprawiła rekord Polski 18-latek, notując rezultat 4:06.90. Zawodniczka UKS 190 Łódź pokonała Wiktorię Guść i Klaudię Tarasiewicz. Z kolei wśród panów obserwowaliśmy triumf doświadczenia nad młodością. Filip Zaborowski po 4 latach znów został mistrzem Polski w tej konkurencji na krótkim basenie (3:42.16), wyprzedzając Krzysztofa Chmielewskiego i Bartłomieja Koziejkę.

Dzień mocnym akcentem zakończyli zawodnicy AZS AWF Katowice, którzy utrzymują pewne prowadzenie w klasyfikacji medalowej. Sztafeta mieszana 4x50 m stylem dowolnym (Paweł Juraszek, Piotr Ludwiczak, Paulina Peda, Katarzyna Wasick) zdobyła złoto i poprawiła rekord Polski seniorów czasem 1:30.12.