ZMP w Bydgoszczy: Pierwsze medale rozdane, dominacja Katowic

Szymon Gagatek

grudzień 1. 2021

Aż pięć złotych medali w klasyfikacji seniorów wywalczyli zawodnicy AZS AWF Katowice podczas pierwszego dnia zimowych mistrzostw Polski w Bydgoszczy.

Dominacja katowiczan rozpoczęła się już w pierwszych wyścigach finałowych. Na 50 m stylem dowolnym triumfowali bowiem faworyci: Katarzyna Wasick i Paweł Juraszek. W rywalizacji kobiet Wasick nie miała sobie równych, wyprzedzając drugą na mecie Kornelię Fiedkiewicz o niemal półtorej sekundy i uzyskując najlepszy w tym roku rezultat w naszym kraju (23.37). Brąz wywalczyła Julia Maik z Włókniarza Kalisz (24.87), która okazała się lepsza o dwie setne sekundy od Anny Dowgiert.

Z kolei Juraszek finiszował w 21.26 i na podium stanął razem z Jakubem Kraską (21.81) oraz Piotrem Ludwiczakiem (21.96). Barierę 22 sekund złamał jeszcze Paweł Smoliński, ale do zajęcia miejsca w pierwszej trójce zabrakło mu setnej sekundy.

Rywalizacja na 400 m stylem zmiennym stała pod znakiem wielkich sukcesów Unii Oświęcim. Najpierw Zuzanna Famulok triumfowała wśród pań po pasjonującej walce z Paulą Żukowską (4:39.12 - 4:39.71), a chwilę później Michał Piela sprawił największą niespodziankę inauguracyjnego dnia mistrzostw, pokonując Krzysztofa Chmielewskiego i sięgając po pierwsze w życiu złoto krajowego czempionatu (4:12.25 - 4:12.97). Piela zdecydowanie lepiej poradził sobie w stylu klasycznym i to ten odcinek okazał się decydujący w starciu dwóch 17-latków. Z brązowych medali cieszyli się Justyna Poznańska i Przemysław Suchański.

Na 100 m stylem motylkowym niespodzianek nie było. W finale kobiet Paulina Peda jako jedyna złamała barierę 59 sekund i z rezultatem 58.00, gorszym od życiówki tylko o trzy setne sekundy, mogła świętować pierwsze w życiu złoto mistrzostw Polski w tej konkurencji na krótkim basenie. Jej klubowy kolega z AZS AWF Katowice, Jakub Majerski, wygrał wśród mężczyzn z wynikiem 50.94.

Bardzo dobry dzień miał Ksawery Masiuk. Nasz znakomity junior zdobył srebro, a wynikiem 51.20 poprawił rekord Polski 17-latków, który należał do Kacpra Stokowskiego. Blisko uzyskania najlepszego czasu w historii krajowego pływania w swojej kategorii wiekowej był również na 50 m stylem dowolnym (22.03). W kraulowym sprincie do rekordowego osiągnięcia Jana Hołuba z 2013 roku zabrakło mu tylko ośmiu setnych sekundy. Do tego na koniec dnia wraz ze Stanisławem Kozłowskim, Pawłem Uryniukiem i Oliwierem Sieczkiem dołożył jeszcze rekord Polski 18-latków w sztafecie 4x50 m stylem zmiennym (1:37.23).

Złote medale na długich dystansach trafiły do Aleksandry Knop i Bartłomieja Koziejki. Łodzianka triumfowała na 800 m stylem dowolnym (8:29.76), wyprzedzając Klaudię Tarasiewicz (8:34.23) i swoją przyjaciółkę z UKS 190 Łódź, obrończynię tytułu Paulinę Piechotę (8:35.43). Na 1500 m stylem dowolnym Koziejko uzyskał czas 15:01.90. Reprezentant AZS AWF Warszawa pokonał braci Chmielewskich - Krzysztofa (15:03.27) i Michała (15:08.43).

W rywalizacji sztafet 4x50 m stylem zmiennym złote medale zawisły na szyjach zawodniczek Juvenii Wrocław (Alicji Tchórz, Dominiki Sztandery, Kornelii Fiedkiewicz i Nadii Kertyńskiej) oraz zawodników AZS AWF Katowice (Tomasza Polewki, Pawła Smolińskiego, Jakuba Majerskiego i Pawła Juraszka). W żeńskim zespole Juvenii rewelacyjnie na pierwszym odcinku poradziła sobie Tchórz, która poprawiła rekord życiowy (26.08). Do rekordu Polski Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk zabrakło jej tylko pięciu setnych sekundy.