ZMP w Bydgoszczy: Zwycięstwa faworytów

ZMP w Bydgoszczy: Zwycięstwa faworytów

Szymon Gagatek

grudzień 2. 2021

Drugi dzień mistrzostw Polski w Bydgoszczy przyniósł rozstrzygnięcia w dziewięciu konkurencjach. Niemal w każdej walkę o złote medale wygrywali faworyci.

Czwartkowe popołudnie na pływalni Astorii rozpoczęło się od zmagań sztafet mieszanych 4x50 m stylem zmiennym. Złote medale wywalczyli pływacy Juvenii Wrocław w składzie: Alicja Tchórz, Nazar Żurawel, Bartosz Makowski i Kornelia Fiedkiewicz. Uzyskali czas 1:41.54 i w końcowym zestawieniu wyprzedzili AZS AWF Katowice oraz G-8 Bielany Warszawa.

Tchórz na odcinku w stylu grzbietowym po raz kolejny zaimponowała formą, pokonując dwie długości basenu w 26.11. Tak rozpoczął się dla niej bardzo udany dzień, w trakcie którego sięgnęła jeszcze po dwa medale.

Najpierw wywalczyła indywidualne złoto na 50 m stylem grzbietowym. Co prawda nie popłynęła już tak szybko jak w sztafetach, ale wynik 26.34 wystarczył podopiecznej trenera Grzegorza Widanki do komfortowego zwycięstwa. Druga na mecie była Adela Piskorska, która pierwszy raz w życiu złamała barierę 27 sekund, ustanawiając nowy rekord Polski 18-latek (26.92). Brąz zapewniła sobie Agata Naskręt (27.28).

W trakcie drugiego dnia mistrzostw Tchórz sięgnęła jeszcze po srebro w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. W składzie Juvenii Wrocław wystartowała razem z Fiedkiewicz, Dominiką Sztanderą i Nadią Kertyńską. Szybsze od nich okazały się tylko pływaczki AZS AWF Katowice (Dominika Kossakowska, Julia Świstuń, Paulina Peda i Katarzyna Wasick), które uzyskały wynik 3:37.20.

Jedną z gwiazd czwartkowej sesji finałowej była też Wasick. Krakowianka po kilku latach postanowiła sprawdzić swoje możliwości na dystansie 200 m stylem dowolnym i efekt tej próby był znakomity. Bardzo szybko otworzyła walkę o medale i już na półmetku miała ogromną przewagę nad rywalkami. Prowadzenie utrzymała do końca, notując rezultat 1:55.88. Za nią do mety dopłynęły Aleksandra Knop i broniąca tytułu Aleksandra Polańska. Wśród mężczyzn po ciekawym, wyrównanym wyścigu triumfował Bartosz Piszczorowicz (AZS UMCS Lublin), sięgając po pierwsze indywidualne złoto mistrzostw Polski seniorów w karierze. Srebro trafiło do Kamila Sieradzkiego, a brąz do Filipa Zaborowskiego.

W finale 50 m stylem grzbietowym mężczyzn najlepszy był kolejny nowy nabytek AZS UMCS Lublin, Kacper Stokowski. Podopieczny Pawła Wołkowa poprawił rekord życiowy wynikiem 23.16, pokonując bardzo dobrze dysponowanego w tym sezonie Tomasza Polewkę (23.37) i Pawła Smolińskiego (23.73).

Na 100 m stylem klasycznym złote medale trafiły do Weroniki Hallmann i Jana Kozakiewicza. Zawodniczka AZS AWF Warszawa stoczyła walkę o triumf z Barbarą Mazurkiewicz, pokonując ją ostatecznie o 35 setnych sekundy (1:06.43 - 1:06.78). Brąz zapewniła sobie 16-letnia Zofia Chrzan (1:08.10). Z kolei Kozakiewicz do finału wszedł dopiero z 9. czasem, ale w decydującym momencie pokazał, że jest w tym momencie najlepszym polskim pływakiem w tej konkurencji. Cztery długości basenu przepłynął w 58.05 i na podium razem z nim stanęli Dawid Wiekiera (58.51) i Robert Kusto (58.61).

Dzień zakończył się wyścigami sztafet mężczyzn na dystansie 4x100 m stylem dowolnym. Złoto i brąz wywalczyli reprezentanci AZS AWF Katowice, którzy wciąż prowadzą zdecydowanie w klasyfikacji medalowej. W składzie zwycięzców znaleźli się Paweł Juraszek, Jakub Majerski, Kamil Sieradzki i Paweł Smoliński, którzy zakończyli swój start z czasem 3:11.52. Obie ekipy ze Śląska rozdzieliła tylko drużyna AZS UMCS Lublin.

KOMPLET WYNIKÓW

TRANSMISJA