AMP: Krajowa czołówka rozdawała karty

Szymon Gagatek

kwiecień 4. 2022

Pływacy AZS AWF Katowice wygrali klasyfikację punktową i medalową podczas Akademickich Mistrzostw Polski, które w weekend odbyły się w łódzkiej Zatoce Sportu..

Reprezentanci katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego wywalczyli w sumie aż 18 medali w ogólnym zestawieniu. Osiem razy stawali na najwyższym stopniu podium. Wygrali aż cztery konkurencje sztafetowe: 4x50 m stylem dowolnym kobiet, mężczyzn i mix oraz 4x50 m stylem zmiennym mężczyzn, a do tego indywidualnie po dwa złota sięgnęli Paulina Peda (100 m stylem grzbietowym i 100 m stylem motylkowym) oraz Paweł Smoliński (100 m stylem dowolnym i 50 m stylem motylkowym).

Oboje zaimponowali swoją postawą, notując też najbardziej wartościowe wyniki całych zawodów. Peda 100 m stylem grzbietowym przepłynęła w 58.22 (838 pkt FINA). Z kolei Smoliński w sprincie stylem motylkowym uzyskał czas 22.76 (872 pkt FINA). W swoim życiu tak szybko w tej konkurencji jeszcze nie pływał.

Po dwa indywidualne zwycięstwa w Łodzi odnieśli jeszcze Jan Kałusowski (najszybszy na 50 i 100 m stylem klasycznym) oraz Kornelia Fiedkiewicz (triumfatorka finałów na dystansie 50 m stylem dowolnym i motylkowym).

Najbardziej zacięty był natomiast wyścig medalowy na 100 m stylem zmiennym pań, w którym Kinga Paradowska wyprzedziła o jedną setną sekundy Zuzannę Dzwonnik (1:03.29 - 1:03.30).

Warto też wspomnieć o ciekawej konfrontacji, do której doszło na 50 m stylem klasycznym kobiet. W finale Dominika Sztandera pokonała Weronikę Hallmann (30.41 - 30.75). Niespodziankę sprawił za to Adrian Jaśkiewicz, który na dystansie 100 m stylem motylkowym okazał się lepszy od finalisty olimpijskiego, Jakuba Majerskiego (51.33 - 51.46).