Lima 2022: Polska niedziela! Pięć medali w ostatnim dniu MŚJ

Szymon Gagatek

wrzesień 4. 2022

Czas na ostatni akcent pływackich mistrzostw świata juniorów, które odbywają się w Limie. W sesji finałowej biało-czerwoni wystąpią w 6 wyścigach finałowych.

Już pierwszy finał z udziałem biało-czerwonych przyniósł reprezentacji Polski 10. medal czempionatu globu. Rywalizację na dystansie 200 m stylem grzbietowym na 3. miejscu zakończył Ksawery Masiuk. Brąz dał mu rezultat 1:58.55. Rywalizację wygrał Pieter Coetzee. Utalentowany Południowoafrykańczyk poprawił rekord mistrzostw (1:56.05), wyprzedzając Hidekazu Takeharę z Japonii (1:58.22). Przez cały wyścig w ścisłej czołówce płynął drugi z naszych grzbiecistów, Filip Kosiński. Podopieczny Pawła Słomińskiego ukończył wyścig na 5. pozycji z czasem 2:00.76.

Niewiele zabrakło, a chwilę później cieszylibyśmy się z kolejnego miejsca na podium. Zaciętą walkę o brąz w finale 100 m stylem motylkowym stoczyła bowiem Paulina Cierpiałowska. Podopieczna Artura Mikicina jeszcze na kilka metrów przed metą była nawet trzecia, ale jej bezpośrednie rywalki popisały się lepszym dopłynięciem. Ostatecznie Polka została sklasyfikowana na 6. pozycji. Warto jednak podkreślić, że dwie długości basenu przepłynęła w 1:00.56, poprawiając rekord życiowy o trzy setne sekundy. Zmagania wygrała Mizuki Hirai z Japonii, która wyprzedziła o szesnaście setnych sekundy Brazylijkę Beatriz Bezerrę (59.53 - 59.69). Niespodziewany medal trafił też do Hajung Yang z Korei Południowej, która finiszowała na 3. lokacie (1:00.10).

Kolejne medale do naszej kolekcji dorzucili niezawodni bracia Chmielewscy. Na dystansie 200 m stylem motylkowym wygrał Krzysztof (1:55.78), a Michał był drugi (1:57.69). Obaj zostali w ten sposób pierwszymi w historii mistrzostw świata juniorów braćmi, którzy wspólnie stanęli na podium. Z brązu cieszył się Japończyk, Ei Kamikawabata.

Ostatnim indywidualnym finałem z udziałem naszego zawodnika był wyścig na dystansie 50 m stylem klasycznym. Filip Urbański zajął w nim 5. pozycję, uzyskując czas 28.88. Wygrał Uros Zivanovic z Serbii. Brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów złamał barierę 28 sekund (27.70). Na mecie zameldował się przed Alexem Sabattanim z Włoch oraz Luką Mladenoviciem z Austrii.

Mistrzostwa zakończyły zmagania sztafet 4x100 m stylem zmiennym. W rywalizacji chłopców nasi juniorzy okazali się bezkonkurencyjni. Masiuk (53.46), Urbański (1:02.40), M. Chmielewski (53.87) oraz Krzysztof Matuszewski (50.44) zanotowali łączny wynik 3:40.17 i o prawie trzy sekundy wyprzedzili zawodników z RPA. Z kolei Polki: Laura Bernat (1:02.08), Karolina Piechowicz (1:09.88), Cierpiałowska (59.15), a także Julia Kulik (56.17) rezultatem 4:08.22 poprawiły o ponad pół sekundy rekord Polski 17-latek i zostały sklasyfikowane na 3. pozycji.

Z czempionatu globu nasi młodzi pływacy wracają z aż 14 krążkami (7 złotymi, srebrnym i 6 brązowymi). Taki dorobek pozwolił im zająć znakomite miejsce w klasyfikacji medalowej. Wyżej od biało-czerwonych znaleźli się tylko Japończycy i Węgrzy.