Drugi rekord Polski! AZS AWF Katowice najlepszy w klasyfikacji medalowej

Szymon Gagatek

czerwiec 6. 2022

Barbara Mazurkiewicz została gwiazdą ostatniego dnia mistrzostw Polski w Aqua Lublin. Reprezentantka AZS UW poprawiła rekord kraju na 50 m stylem klasycznym.

Podopieczna trenera Łukasza Drynkowskiego stoczyła zaciętą walkę o zwycięstwo w swojej koronnej konkurencji z Dominiką Sztanderą. Eliminacje obie zakończyły z takim samym rezultatem (31.57), ale po kilku godzinach - w wyścigu finałowym - lepsza była Mazurkiewicz. Jedną długość basenu przepłynęła w 31.06 i poprawiła o jedną setną sekundy rekord Polski, który od 2017 roku należał do jej najgroźniejszej rywalki. Sztandera finiszowała w czasie 31.22, a trzecia była Weronika Hallmann (31.84).

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn niespodziankę sprawił Michał Szer. Dawno nie widziany na polskich pływalniach zawodnik Warszawianki zaskoczył wszystkich już w porannych eliminacjach, gdy do minimum na mistrzostwa Europy zabrakło mu tylko czterech setnych sekundy. Rezultatu 27.57 nie poprawił już po południu (popłynął o trzy setne sekundy wolniej), ale wywalczył pierwszy w życiu tytułu mistrza kraju. Drugi był Bartosz Skóra (27.68), który cieszył się z kwalifikacji do Rzymu, dzięki spełnieniu specjalnego kryterium dla 19-letnich młodzieżowców.

W klasyfikacji medalowej triumfowali reprezentanci AZS AWF Katowice (7 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe krążki). W piątek i sobotę dorobek klubu ze Śląska powiększył się między innymi o jeden medal z najcenniejszego kruszcu, wywalczony przez Paulinę Pedę. Rekordzistka Polski triumfowała na dystansie 100 m stylem grzbietowym, notując czas 1:00.68. Za nią na mecie zameldowały się Adela Piskorska i Agata Naskręt.

Najlepszymi zawodnikami całego czempionatu zostali Aleksandra Polańska i Ksawery Masiuk. Zawodniczka UKS GOS Raszyn w piątek stanęła na najwyższym stopniu podium na 100 m stylem dowolnym, zostając drugą Polką, która zdołała złamać barierę 55 sekund (54.82).

Z kolei Masiuk skompletował zwycięstwa w stylu grzbietowym, wygrywając na dystansie 100 metrów z najbardziej wartościowym rezultatem całych zawodów (53.82).

Warte odnotowania wyniki uzyskali też Karol Ostrowski i Dawid Wiekiera. Ten pierwszy okazał się najszybszy na 100 m stylem dowolnym (48.91), wyprzedzając o 11 setnych sekundy Kamila Sieradzkiego, który wywalczył kwalifikację na mistrzostwa Europy. Trzeci był Kacper Majchrzak, a czwarty - z młodzieżowym minimum do Rzymu - 19-letni Mateusz Chowaniec.

Wiekiera stoczył ciekawy i wygrany pojedynek z Janem Kałusowskim w finale 200 m stylem klasycznym. Finiszował w 2:11.31, pokonujac zawodnika Trójki Łódź o 56 setnych sekundy.