Lima 2022: Kolejny polski finał. Sztafeta na 3. miejscu w eliminacjach

Szymon Gagatek

wrzesień 2. 2022

Mistrzostwa świata juniorów w Limie przekroczyły półmetek. W trakcie 4. sesji eliminacyjnej awans do finału wywalczyła nasza sztafeta 4x200 m stylem dowolnym.

Nie ma czasu na świętowanie

W czwartek wieczorem Laura Bernat została brązową medalistką mistrzostw świata juniorów na 200 m stylem grzbietowym, ale nie miała zbyt dużo czasu na celebrowanie swojego sukcesu. Kilka godzin później wskoczyła już do wody w eliminacjach rywalizacji grzbiecistek na dystansie sprinterskim. Jedną długość basenu przepłynęła w 29.49 i została sklasyfikowana na 3. pozycji. Awans do półfinałów wywalczyła zatem bez najmniejszego problemu, uzyskując czwarty rezultat w życiu w tej konkurencji. Poranne zmagania wyraźnie wygrała Lora Komoroczy z Węgier (28.78), która wyprzedziła Aimi Nagaokę z Japonii (29.34).

Delfiniści ramię w ramię i z awansem

W piątkowych półfinałach zaprezentują się też Szymon Misiak i Michał Chmielewski. Nasi zawodnicy znaleźli się w czołowej szesnastce na dystansie 50 m stylem motylkowym. Misiak uzyskał 8. wynik (24.64), a pozycję za nim uplasował się Chmielewski. Zawodnik Muszelki Warszawa stracił do swojego reprezentacyjnego kolegi tylko jedną setną sekundy i ustanowił nowy rekord życiowy. Fantastyczną formą błysnął brązowy medalista mistrzostw Europy, Diogo Ribeiro. Portugalczyk uzyskał czas 23.12. Tym samym poprawił najlepszy czas w historii juniorskiego czempionatu, który do tej pory należał do Michaela Andrew.

Kulik i Urbański poza ósemką

Do finałów nie awansowali natomiast Julia Kulik i Filip Urbański. Zawodniczka UKS GOS Raszyn była 20. na 400 m stylem dowolnym (4:30.96), a reprezentant G-8 Warszawa zajął 15. pozycję na 200 m stylem klasycznym (2:21.17). W wieczornych zmaganiach kraulistek faworytką będzie Merve Tuncel z Turcji, która w eliminacjach pokonała cały dystans w 4:14.06. Z kolei najszybszym żabkarzem sesji porannej został Japończyk Asahi Kawashima (2:14.80).

Sztafeta dopełniła formalności

Zadnych problemów z zakwalifikowaniem się do ósemki nie miała za to nasza sztafeta 4x200 m stylem dowolnym. Jakub Walter, Michał Pruszyński, Krzysztof Matuszewski, a także Adam Zdybel uzyskali łączny czas 7:26.57 i dali się wyprzedzić tylko Włochom oraz Litwinom. Walkę o medale w tej konkurencji zaplanowano na 2:53 w nocy naszego czasu.