Lima 2022: Walter i sztafeta popłyną w finałach

Szymon Gagatek

sierpień 31. 2022

Mistrzostwa świata juniorów nabierają tempa. W trakcie drugiej sesji eliminacyjnej czempionatu w Limie do finałów weszli Jakub Walter oraz sztafeta mieszana.

Piela bez awansu

Pierwszym biało-czerwonym, który zaprezentował się w środowy poranek w eliminacjach był Michał Piela. Zawodnik Unii Oświęcim w debiucie na czempionacie globu znalazł się poza czołową ósemką na dystansie 200 m stylem zmiennym. Brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów w tej konkurencji zanotował czas 2:04.71 i został sklasyfikowany na 10. miejscu. W sesji porannej triumfował złoty medalista rywalizacji w Otopeni, Sanberk Oktar z Turcji (2:01.71). Warto dodać, że dla naszego reprezentanta było to przede wszystkim przetarcie przed startem w jego koronnej konkurencji. Rywalizację na 400 m stylem zmiennym zaplanowano na sobotę.

Polki walczą dalej

Najmniejszych problemów z awansem do najlepszej szesnastki na dystansie 100 m stylem dowolnym nie miały za to Julia Kulik i Paulina Cierpiałowska. Lepiej spisała się ta druga. Nowa zawodniczka Barrakudy Gdańsk przepłynęła dwie długości basenu w 57.46 i została sklasyfikowana na 7. pozycji. Kulik była wolniejsza o trzy dziesiąte sekundy. Wynik 57.76 dał jej 11. lokatę. Najszybsze rano okazały się Włoszki. Eliminacje wygrała Matilde Biagiotti (55.92), wyprzedzając Marinę Caccapiuoti (56.21).

Bliźniacy w czołówce

Niesiony wtorkowym sukcesem na 400 m stylem dowolnym Krzysztof Chmielewski, a także jego brat Michał bardzo dobrze poradzili sobie w eliminacjach 100 m stylem motylkowym. Obaj uplasowali się w ścisłej czołówce, a Krzysztof dodatkowo poprawił rekord życiowy. Cały dystans zawodnik Muszelki Warszawa pokonał w 53.64 i w końcowym zestawieniu wyprzedził go tylko znakomity Portugalczyk, Diogo Ribeiro (53.22). Z kolei Michał Chmielewski został sklasyfikowany na 4. miejscu z rezultatem 53.86. Bliźniaków rozdzielił wicemistrz Europy juniorów w tej konkurencji, Casper Puggard z Danii, który uzyskał czas 53.67.

Kolejny polski finał

Bezpośrednio do finału 200 m stylem dowolnym awansował Jakub Walter. Zawodnik Unii Oświęcim zanotował rezultat 1:50.59 i w eliminacjach był siódmy. Odpadł drugi z naszych reprezentantów, Adam Zdybel. Siedemnastolatek z Delfina Gdynia zakończył zmagania na 10. pozycji, osiągając wynik 1:51.21. Poranne zmagania wygrał David Popovici (1:49.40), a barierę minuty i 50 sekund złamał jeszcze Batuhan Filiz z Turcji (1:49.76).

Powetować sobie MEJ

Na zakończenie sesji eliminacyjnej wystąpiła jeszcze nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym. Trenerzy desygnowali do walki Laurę Bernat, Filipa Urbańskiego, Michała Chmielewskiego i Julię Kulik, którzy bez problemów znaleźli się w ósemce z 2. czasem. Łącznie uzyskali wynik 3:58.21, ulegając tylko Włochom, którzy byli szybsi o dwie dziesiąte sekundy. Obie ekipy po południu spróbują powetować sobie występ w mistrzostwach Europy juniorów (zarówno pływaków z Italii, jak i Polaków, sędziowie ukarali w finałowym wyścigu w Otopeni dyskwalifikacją).