Madera 2022: Drugi medal Czecha! Polak wicemistrzem świata

Szymon Gagatek

czerwiec 18. 2022

Jacek Czech zdobył srebro na dystansie 50 m stylem grzbietowym podczas mistrzostw świata osób niepełnosprawnych. To jego drugi medal wywalczony na Maderze.

Wcześniej Czech wywalczył brąz w grupie S2 na dwukrotnie dłuższym dystansie, poprawiając przy tym rekord życiowy. Tym razem też popłynął najszybciej w karierze. Jedną długość basenu pokonał w 57.04 i stoczył piękną walkę o 2. miejsce z Alberto Abarzą. Ostatecznie wyprzedził Chilijczyka o 34 setne sekundy. Finiszował tylko za Gabrielem dos Santosem z Brazylii, który ustanowił nowy rekord kontynentu. Szósty w finale był kolejny reprezentant naszego kraju, Kamil Otowski (1:06.26).

Tuż za podium rywalizacji na 100 m stylem dowolnym (S10) znalazł się natomiast Alan Ogorzałek. Dziewiętnastolatek popisał się najlepszym wynikiem w swoim życiu (54.68), jednak do trzeciego miejsca zabrakło mu tym razem ponad półtorej sekundy.

Z kolei na 5. miejscu do mety finału 100 m stylem grzbietowym wśród osób niewidomych dopłynął nasz medalista paraolimpijski, Wojciech Makowski. Ostatecznie został jednak zdyskwalifikowany i jego wyniku nie uwzględniono w końcowych rezultatach.

Występu w finale doczekał się również Krzysztof Lechniak. Ostatniego dnia zawodów na Maderze 44-latek zajął 6. miejsce na dystansie 100 m stylem dowolnym w grupie S3 (2:07.02).

Nasi reprezentanci wracają z Portugalii z pięcioma medalami: dwoma srebrnymi i trzema brązowymi. To pokaźniejszy dorobek od tego sprzed trzech lat, gdy w Londynie biało-czerwoni wywalczyli po jednym krążków z każdego kruszcu. Kolejna edycja czempionatu globu odbędzie się już za rok w Manchesterze.