Madera 2022: Jabłońska wicemistrzynią świata, Czech z brązem!

Szymon Gagatek

czerwiec 15. 2022

Nasi niepełnosprawni pływacy zdobyli pierwsze medale mistrzostw świata, które odbywają się na Maderze. Miejsca na podium zajęli Oliwia Jabłońska i Jacek Czech.

Jabłońska wystartowała we wtorek na dystansie 400 m stylem dowolnym. Medalistka paraolimpijska w tej konkurencji przystępowała do rywalizacji z realną szansą na miejsce w pierwszej trójce, ale wydawało się, że utytułowane Aurelie Rivard z Kanady i Węgierka Bianka Pap mogą być poza zasięgiem.

Obie rzeczywiście ruszyły mocno od samego początku, ale na 250-tym metrze doszło do niespodziewanego zwrotu akcji. Dopływająca do nawrotu Rivard nagle się zatrzymała. Po chwili spróbowała jeszcze kontynuować walkę, jednak ostatecznie nie ukończyła wyścigu i musiała jej zostać udzielona pomoc medyczna.

Pap objęła prowadzenie i z dużą przewagą dopłynęła do mety na pierwszym miejscu. Druga była Polka. Jabłońska uzyskała czas 4:40.49 i mogła się cieszyć ze srebra.

Z kolei brązowy medal na 100 m stylem grzbietowym wywalczył Jacek Czech. W grupie S2 wyprzedzili go tylko zawodnicy z Ameryki Południowej: Brazylijczyk Gabriel do Santos i Chilijczyk Alberto Abarza. Nasz reprezentant dopłynął do mety z nowym rekordem życiowym (2:02.05), meldując się przed kolejnym z biało-czerwonych, Kamilem Otowskim (2:16.52).

Blisko podium na 400 m stylem dowolnym (S10) był Alan Ogorzałek. Czwartą pozycję dał mu wynik 4:12.49. Dzień wcześniej zawodnik Startu Wrocław był jeszcze 6. na 200 m stylem zmiennym w grupie SM10 (zanotował czas 2:18.97).

Dwa finały w dwa dni wywalczył też Igor Hrehorowicz. W poniedziałek był 7. na 200 m stylem zmiennym (SM9) z wynikiem 2:26.40, a we wtorek uplasował się na 6. miejscu na 100 m stylem motylkowym (S9), pokonując dwie długości basenu w 1:03.53.

Poza ósemką znaleźli się natomiast Zuzanna Boruszewska (10. na 200 m stylem zmiennym w grupie SM9), Kamil Rzetelski (9. na 100 m stylem dowolnym w grupie S13) oraz Michał Golus (zdyskwalifikowany na dystansie 100 m stylem motylkowym w grupie S8).