Meilutyte w nietypowej akcji tuż przy ambasadzie Rosji

Meilutyte w nietypowej akcji tuż przy ambasadzie Rosji

Szymon Gagatek

kwiecień 6. 2022

Ruta Meilutyte zamieściła w sieci krótki film. To "wezwanie do działania we wspieraniu Ukraińców, którzy stoją w obliczu ludobójstwa popełnionego przez Rosję".

Mistrzyni olimpijska z 2012 roku została jedną ze współautorek projektu, mającego zwracać uwagę na wydarzenia ostatnich tygodni za naszą wschodnią granicą. Litewska żabkarka wystąpiła w materiale filmowym, w którym widzimy ją pływającą w stawie tuż przy rosyjskiej ambasadzie w Wilnie.

W kolejnych tweetach Meilutyte mocny przekaz wideo uzupełniła o opis całej akcji. Woda, celowo zabarwiona na czerwono, to symbol krwi przelanej przez Ukraińców po inwazji na ich kraj. Podkreśla odpowiedzialność Rosji za popełnienie zbrodni wojennych. Ruta, zanurzając się i płynąc, pokazuje potrzebę nieustannego wysiłku w walce.

'W sytuacji, gdy kraje takie jak Niemcy nie podejmują działań i nie nakładają odpowiednich sankcji na agresora – wybór pieniędzy, a nie ludzi, sprawia, że trudno jest zachować nadzieję. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy nadal działali – rozpowszechniając prawdziwe informacje, biorąc udział w wolontariacie i protestach, udzielając darowizn i wywierając nacisk na rządy, aby podjęły właściwe działania" - pisze.

Wśród zamieszczonych przez Meilutyte zdjęć można znaleźć też takie, na którym widać jaki napis został utworzony na ulicy prowadzącej do ambasady. To zdanie: "Putin, Haga na ciebie czeka".