Mistrzostwa świata bez Colemana Stewarta

Mistrzostwa świata bez Colemana Stewarta

Szymon Gagatek

listopad 4. 2021

Amerykanie ogłosili skład kadry na grudniowe mistrzostwa świata. Na liście brakuje m. in. rekordzisty świata na 100 m stylem grzbietowym, Colemana Stewarta.

Ogłoszenie listy 28 zawodników, którzy polecą do Abu Zabi na czempionat globu na krótkim basenie wywołało w Stanach Zjednoczonych mnóstwo kontrowersji. Reprezentacja była bowiem wybierana na podstawie wyników z długiej pływalni. To sprawiło, że szansy startu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie dostanie chociażby rewelacyjny Coleman Stewart. Dwudziestotrzylatek był rewelacją sezonu zasadniczego International Swimming League. Spisywał się tak dobrze, że w trakcie jednego ze spotkań w Neapolu poprawił rekord świata na 100 m stylem grzbietowym (48.33).

Po pojawieniu się informacji o kadrze na Abu Zabi Stewart nie przebierał w słowach. Nazwał metody wyboru składu "przestarzałymi", sprawiającymi, że wielu znakomitych amerykańskich specjalistów od krótkiego basenu pozostanie w domach.

Wśród powołanych nie ma też Lilly King i Caeleba Dressela - innych gwiazd Cali Condors, a więc drużyny International Swimming League, która będzie w najbliższych tygodniach walczyć o obronę tytułu sprzed roku. Amerykańska kadra będzie jednak w Zjednoczonych Emiratach Arabskich bardzo mocna. W mistrzostwach wystąpią chociażby mistrzowie olimpijscy z Tokio: Lydia Jacoby i Michael Andrew oraz wielkie talenty, takie jak Claire Curzan, Katie Grimes czy Carson Foster.

Kobiety: Katharine Berkoff, Claire Curzan, Kate Douglass, Emily Escobedo, Katie Grimes, Charlotte Hook, Torri Huske, Lydia Jacoby, Paige Madden, Melanie Margalis, Isabelle Stadden, Abbey Weitzeil, Emma Weyant, Rhyan White

Mężczyźni: Michael Andrew, Zach Apple, Hunter Armstrong, Michael Brinegar, Shaine Casas, Nic Fink, Carson Foster, Zach Harting, Ryan Held, Trenton Julian, Will Licon, Tom Shields, Kieran Smith, Hunter Tapp