NCAA: Mistrzostwa rozpoczęte. Debiut Kossakowskiej

NCAA: Mistrzostwa rozpoczęte. Debiut Kossakowskiej

Szymon Gagatek

marzec 16. 2022

W Atlancie wystartowały mistrzostwa I Dywizji NCAA kobiet. Na otwarcie zawodów Dominika Kossakowska wystąpiła w sztafecie Indiany 4x200 jardów stylem dowolnym.

Dla Kossakowskiej, która barwy Uniwersytetu Indiany reprezentuje od początku 2022 roku, był to oczywiście debiut na akademickiej imprezie tej rangi. Wraz z koleżankami wywalczyła kwalifikację w trakcie czempionatu konferencji Big Ten. Hoosiers ustanowiły wtedy rekord szkoły (6:58.60). Tym razem nie zdołały popłynąć tak szybko. Zmagania zakończyły na 15. lokacie z rezultatem 7:01.67. Polka wskoczyła do wody na trzecim odcinku i uzyskała 1:46.37.

Wygrały faworytki, bardzo mocne pływaczki Uniwersytetu Stanforda. Torri Huske, Taylor Ruck, Regan Smith i Brooke Forde finiszowały z wynikiem 6:48.30.

W środę panie rywalizowały również na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym. Kilka tygodni temu rekord NCAA w tej konkurencji ustanowiły zawodniczki Uniwersytetu Wirginii, które wygrały mistrzostwo Atlantic Coast Conference z czasem 1:31.81. Na 2. miejscu znalazła się wówczas ekipa NC State. Obie te sztafety odegrały główne role również w pierwszym dniu ligowego czempionatu.

W klasyfikacji końcowej ponownie lepsze były reprezentantki Uniwersytetu Wirginii. Gretchen Walsh, Alexis Wenger, Lexi Cuomo i Kate Douglass zanotowały jednak gorszy wynik niż na mistrzostwach ACC (1:32.16). Pozwoliło im to wyprzedzić najgroźniejsze rywalki z NC State o 0.8 sekundy. Na trzecim miejscu znalazł się zespół Ohio State.

Po pierwszym dniu zawodów na prowadzeniu w zestawieniu punktowym są pływaczki Wirginii (74 pkt). W czwartek panie czeka rywalizacja na 50 i 500 jardów stylem dowolnym, 200 jardów stylem zmiennym oraz w sztafetach 4x50 jardów stylem dowolnym.

KOMPLET WYNIKÓW

Mistrzynie NCAA, dzień I:

4x50 jardów stylem zmiennym: Virginia (Gretchen Walsh, Alexis Wenger, Lexi Cuomo, Kate Douglass) 1:32.16 [rekord mistrzostw]

4x200 jardów stylem dowolnym: Stanford (Torri Huske, Taylor Ruck, Regan Smith i Brooke Forde) 6:48.30