NCAA: Ostrowski wicemistrzem II Dywizji. Duša odebrał Polakowi rekord ligi

Szymon Gagatek

marzec 10. 2022

Reprezentujący Uniwersytet Drury Karol Ostrowski zajął 2. miejsce na 50 jardów stylem dowolnym podczas inauguracyjnego dnia mistrzostw II Dywizji NCAA.

Nasz pływak już w eliminacjach pokazał się z dobrej strony. Do finału wszedł z najlepszym wynikiem (19.30) i po południu stanął na słupku startowym obok swojego najgroźniejszego rywala, Mateja Dušy z Uniwersytetu Queens. W decydującym wyścigu Słowak zaprezentował znakomitą formę i wygrał rywalizację z Polakiem, wyprzedzając go o 0.3 sekundy (18.88 - 19.18). Co więcej, odebrał Ostrowskiemu rekord II Dywizji NCAA w tej konkurencji (przed rokiem Polak uzyskał 18.92).

Kilkadziesiąt minut później "polska" sztafeta Uniwersytetu Drury była 2. na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym. Na pierwszym odcinku Ostrowski popłynął jeszcze szybciej niż indywidualnie (19.11), a na trzecim zaprezentował się Dawid Nowodworski (19.56). Ósme miejsce zajęła drużyna Henderson State z Patrykiem Dąbrowskim, 11. był Lindenwood z Patrykiem Winiatowskim, a 22. Fresno Pacific z Janem Bieleckim.

Sztafetowe wicemistrzostwo ligi w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym nie było jedynym sukcesem Nowodworskiego. Polak już na początku sesji finałowej wywalczył wraz z kolegami tytuł mistrzowski na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym. Wystąpił na drugim odcinku i pomógł swojej ekipie wyprzedzić Uniwersytet Queens o 32 setne sekundy. Trzecią lokatę zajęli reprezentanci Uniwersytetu w Indianapolis z Janem Zuchowiczem, który zanotował najlepszy czas spośród wszystkich startujących na zmianie stylem klasycznym (23.34). Na 10. pozycji sklasyfikowany został Uniwersytet Lindenwood z Winiatowskim, a na 14. Henderson State z Dąbrowskim.

W tej samej konkurencji wśród pań Uniwersytet w Indianapolis z Julią Magierowską był 4., Lynn z Karoliną Smyłek i Ewą Osiniak uplasował się na 13. pozycji, a Lindenwood z Beatą Maruszczyk został zdyskwalifikowany po tym, jak Polka zbyt szybko wskoczyła do wody.

W sesji finałowej wystartował również Bartłomiej Świderski. Nasz zawodnik w finale B na dystansie 200 jardów stylem zmiennym był 5. i ostatecznie został sklasyfikowany na 13. pozycji.