NCAA: Rekord życiowy Nogaj

NCAA: Rekord życiowy Nogaj

Szymon Gagatek

marzec 18. 2022

Drugiego dnia mistrzostw NCAA kobiet Paulina Nogaj ustanowiła najlepszy czas w karierze na 50 jardów stylem dowolnym. W sesji finałowej padły dwa rekordy NCAA.

Do zawodów w Atlancie Nogaj przystępowała w roli mistrzyni Mid-American Conference na 50 jardów stylem dowolnym. Zwycięstwo na czempionacie, który odbył się w lutym, dał jej wynik 22.37 - najlepszy w karierze. W eliminacjach mistrzostw NCAA reprezentantka Uniwersytetu Akron jeszcze się poprawiła, notując 22.32. W klasyfikacji końcowej pozwoliło jej to zająć 36. lokatę.

Najlepszą sprinterką okazała się Kate Douglass z Uniwersytetu Wirginii. Amerykanka dwukrotnie ustanawiała najlepszy czas w historii tej konkurencji - w eliminacjach dwie długości basenu przepłynęła w 20.87, a w finale w 20.84.

Rekordem NCAA popisała się też jej koleżanka z drużyny, Alex Walsh, która była bardzo blisko złamania bariery minuty i 50 sekund. Ostatecznie do mety dopłynęła z rezultatem 1:50.08. Na mecie wyprzedziła Torri Huske o prawie 2 sekundy (1:51.81).

Najwięcej kontrowersji wzbudził finał 500 jardów stylem dowolnym, w którym zwycięstwo wywalczyła Lia Thomas. Tym samym została pierwszą osobą transpłciową, która zdobyła tytuł mistrzyni NCAA. Na trybunach i przed wejściem na pływalnię Georgia Tech nie zabrakło osób protestujących przeciwko niesprawiedliwemu traktowaniu kobiet w sporcie, a temat już od dawna wywoływał w Stanach Zjednoczonych wielką dyskusję. Na kolejnych pozycjach do mety dopłynęły Emma Weyant, Erica Sullivan i Brooke Forde.

Zwycięstwo sztafety Wirginii na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym na zakończenie drugiego dnia mistrzostw powiększyło przewagę Cavaliers nad resztą stawki. Drugi w klasyfikacji punktowej jest Uniwersytet Teksański, który traci już 82 punkty.

KOMPLET WYNIKÓW

Mistrzynie NCAA, dzień II:

500 jardów stylem dowolnym: Lia Thomas (Pennsylvania) 4:33.24

200 jardów stylem zmiennym: Alex Walsh (Virginia) 1:50.08 [rekord NCAA]

50 jardów stylem dowolnym: Kate Douglass (Virginia) 20.84 [rekord NCAA]

4x50 jardów stylem dowolnym: Virginia (Kate Douglass, Alex Walsh, Lexi Cuomo, Gretchen Walsh) 1:24.96