Otopeni 2022: Pięcioro Polaków w półfinałach

Szymon Gagatek

lipiec 7. 2022

Trzeci sesja poranna mistrzostw Europy juniorów przyniosła nam łącznie 5 kwalifikacji do półfinałów. Eliminacje 200 m stylem grzbietowym wygrał Ksawery Masiuk.

Zawodnik G-8 Bielany Warszawa w Otopeni broni tytułu w tej konkurencji i walkę o kolejne złoto rozpoczął bardzo udanie. Był jedynym grzbiecistą, który rano przepłynął cały dystans w czasie poniżej dwóch minut (1:59.84). W półfinale wystartuje obok Filipa Kosińskiego, który został sklasyfikowany na 5. pozycji. Zwycięzca Polish Open zanotował rezultat 2:00.97. Z rywalizacji odpadł natomiast Przemysław Jankowski, który był 26. (2:05.58).

W czwartek rozpoczęły się też zmagania na 200 m stylem grzbietowym wśród kobiet. W swojej koronnej konkurencji problemów z awansem do kolejnej fazy nie miała Laura Bernat. Ubiegłoroczna mistrzyni Europy juniorów uplasowała się na 4. miejscu w eliminacjach (2:14.28). Świetnie spisała się Dora Molnar z Węgier (2:10.78), a przed Polką finiszowały jeszcze Brytyjki: Holly McGIll i Evie Dilley. Druga z naszych reprezentantek, Julia Smurzyńska, była 27. (2:21.68).

W półfinałach będziemy też mogli oglądać naszego jedynego kraulistę, który został zgłoszony do startu na dystansie 50 metrów. Szymon Misiak zanotował czas 23.11 (gorszy od jego życiówki o zaledwie jedną setną sekundy) i rano zajął 8. miejsce. Najszybsi okazali się Jere Hribar z Chorwacji (22.32) i reprezentujący gospodarzy David Popovici (22.46).

Po wczorajszym wicemistrzostwie Europy juniorów na 200 m stylem motylkowym, dziś Michał Chmielewski przebrnął eliminacje na o połowę krótszym dystansie. Dwie długości basenu przepłynął w 54.01 (do rekordu życiowego zabrakło mu tylko sześciu setnych sekundy), co dało mu 7. lokatę i pewny awans. O półfinał otarł się drugi z biało-czerwonych, Maciej Guliński, który poprawił życiówkę (54.79) i był 17. W trzeciej dziesiątce znaleźli się jeszcze pozostali Polacy: Mateusz Mamcarz (25.) i Aleks Tomaszewski (29.).

W czwartkowy poranek w Otopeni wystąpił jeszcze Filip Urbański, który na dystansie 200 m stylem klasycznym był 31. (2:22.16).