Otopeni 2022: Rekord poprawiony! Mamy już 13 medali!

Szymon Gagatek

lipiec 9. 2022

Dwa brązowe medale wywalczyli Polacy podczas 5. dnia mistrzostw Europy juniorów. Łącznie na podium stawali już 13 razy, a więc częściej niż rok temu w Rzymie.

Najpierw 3. miejsce w finale 800 m stylem dowolnym zajął Krzysztof Chmielewski. Podopieczny Grzegorza Olędzkiego rozpoczął wyścig podobnie jak zmagania na 1500 metrów - odważnie i szybko, starając się urwać rywalom. Jego tempo świetnie wytrzymał późniejszy triumfator, Lorenzo Galossi z Włoch, a na finiszu mocniejszy okazał się też Vlad-Stefan Stancu z Rumunii.

Chmielewski na mecie pojawił się z rezultatem 7:56.81, gorszym tylko o siedem setnych sekundy od własnego rekordu Polski 18-latków, który ustanowił kilkanaście dni temu w Budapeszcie. Zdobył brąz i na swoim koncie ma już trzy medale wywalczone w Otopeni.

Jeszcze bardziej pokaźny jest dorobek Ksawerego Masiuka. Dziś lider naszej kadry poprowadził do 3. miejsca sztafetę 4x200 m stylem dowolnym. Na pierwszym odcinku wyścigu finałowego uzyskał czas 1:49.12, poprawiając życiówkę o prawie trzy sekundy. Po nim do wody wskakiwali Krzysztof Matuszewski (1:52.28), Adam Zdybel (1:50.16) i Jakub Walter (1:49.77). Biało-czerwoni do ostatnich chwil rywalizowali o medal i dopięli swego, dopływając do mety z czasem 7:21.33, tylko za Włochami i Turkami.

Tym samym Masiuk stanął na podium w Rumunii już po raz piąty. Jutro będzie miał do tego kolejną okazję. Wystąpi w finale 100 m stylem grzbietowym, do którego dostał się z najlepszym wynikiem (53.11), który od teraz jest też nowym rekordem mistrzostw Europy juniorów. Z dalszą rywalizacją pożegnał się natomiast po południu Filip Kosiński, który był 10. - podobnie jak Laura Bernat w półfinałach tej samej konkurencji wśród dziewcząt.

W niedzielnych wyścigach finałowych wystąpią również Krzysztof Matuszewski (8. na 100 m stylem dowolnym; 50.40) oraz delfinistki: Paulina Cierpiałowska i Amelia Marek, które uplasowały się odpowiednio na 5. i 6. miejscu na dystansie 50 metrów. Cierpiałowska ponownie poprawiła życiówkę, pierwszy raz łamiąc barierę 27 sekund (26.94).

Pracowite popołudnie ma za sobą Natalia Piekarska. Młoda zawodniczka UKS 190 Łódź najpierw zaprezentowała się w wyścigu medalowym na 200 m stylem motylkowym, zajmując 8. lokatę, a później była jeszcze 16. w półfinałach 200 m stylem zmiennym. Wśród zmiennistek wystartowała jeszcze Justyna Poznańska, która popłynęła tylko nieznacznie wolniej niż rano i z wynikiem 2:19.23 została sklasyfikowana na 12. pozycji.

Półfinałów nie przebrnęli też nasi żabkarze. Filip Urbański uplasował się na 11. miejscu (1:02.67). Z kolei Karolina Piechowicz była o włos od awansu do finałowej stawki na 100 m stylem klasycznym. Finiszowała z 9. wynikiem, a do ósmej zawodniczki straciła tylko dwie setne sekundy.

Taką samą stratę do 8. lokaty zanotował Maciej Guliński na 50 m stylem motylkowym. Zmagania zakończył jednak z nowym rekordem życiowym (24.45). Drugi z Polaków, Mateusz Mamcarz, był 15. (24.62).