Otopeni 2022: Znakomite popołudnie! Pięć medali biało-czerwonych

Szymon Gagatek

lipiec 6. 2022

Polscy pływacy aż pięciokrotnie stawali na podium w trakcie drugiego dnia mistrzostw Europy juniorów i wspólnie z Węgrami prowadzą w klasyfikacji medalowej!

To była niezwykle radosna sesja finałowa. Medalowe łowy rozpoczął Ksawery Masiuk na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Trzeci zawodnik mistrzostw świata seniorów potwierdził swoją wielką klasę, dziesiąty raz w karierze łamiąc barierę 25 sekund. Uzyskał czas 24.65 i wyprzedził drugiego na mecie Jonathona Marshalla z Wielkiej Brytanii o ponad pół sekundy.

W tej samej konkurencji wśród dziewcząt 8. lokatę zajęła Laura Bernat (29.25). Zwyciężyła rewelacyjna Francuska, Mary-Ambre Moluh, która poprawiła rekord czempionatu (27.74).

Dosłownie chwilę po tym, jak Masiuk wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego, cieszyliśmy się z kolejnego miejsca w czołowej trójce. Brąz na 50 m stylem klasycznym zapewniła sobie Karolina Piechowicz. Dla żabkarki reprezentującej Swimland Olsztyn to już drugi krążek MEJ w życiu (w ubiegłym roku stała na najniższym stopniu podium na dwukrotnie dłuższym dystansie). W sprinterskim finale podopieczna Gabrieli Wójtowicz zanotowała rezultat 31.44. Przed nią znalazły się tylko Eneli Jefimowa z Estonii (30.44) i Dunka Schastine Tabor (31.31).

Zgodnie z oczekiwaniami, mnóstwo pozytywnych emocji dostarczyli nam też bracia Chmielewscy. Bliźniacy z Muszelki Warszawa zdominowali rywalizację w finale 200 m stylem motylkowym i powtórzyli swój dublet z mistrzostw w Rzymie. Tak jak przed rokiem, wygrał Krzysztof, który dystans czterech długości basenu przepłynął w 1:55.49 (5. wynik w karierze). Michał był drugi, a do rekordu życiowego zabrakło mu tylko dwóch setnych sekundy (uzyskał czas 1:56.68).

Niespodziankę sprawiła natomiast nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym. Polacy dostali się do finału z 8. wynikiem, ale dobrze poukładany skład i waleczność naszych zawodników sprawiły, że biało-czerwoni zakończyli popołudniowe zmagania na znakomitym 3. miejscu - z nowym rekordem Polski 18-latków (3:29.85)! Wyścig świetnie otworzył Masiuk, który pierwsze 100 metrów pokonał w 48.37 - wolniej o zaledwie 15 setnych sekundy od rekordu Polski Konrada Czerniaka. Następnie do wody wskoczył Krzysztof Matuszewski (49.75), świetną zmianę dała Julia Kulik (55.10), a lokatę na podium przypieczętowała Paulina Cierpiałowska (56.63).

Pięć medali wywalczonych przez naszych juniorów (2 złote - srebrny - 2 brązowe) dało im prowadzenie w klasyfikacji medalowej. Po dwóch dniach imprezy Polacy zajmują 1. miejsce w tym zestawieniu ex aequo z Węgrami, którzy dogonili nas wygrywając rywalizację sztafet.

W wyścigu finałowym zaprezentował się jeszcze Jakub Walter. Zawodnik Unii Oświęcim poprawił rekord życiowy na 200 m stylem dowolnym (1:49.56) i został sklasyfikowany na 6. lokacie. Wygrał niesamowity David Popovici, który zanotował czas 1:45.45.

Jutro o medal powalczy Michał Piela. Klubowy kolega Waltera pokazał się z rewelacyjnej strony na dystansie 200 m stylem zmiennym, poprawiając 10-letni rekord Polski 18-latków Michała Poprawy. Uzyskał rezultat 2:03.03, uplasował się na 4. lokacie i bez problemów awansował dalej. Z dalszą rywalizacją pożegnała się za to Cierpiałowska, 11. na 100 m stylem motylkowym (1:01.19).