Poznaliśmy listę zgłoszeń na Polish Open! Początek rywalizacji już w sobotę

Poznaliśmy listę zgłoszeń na Polish Open! Początek rywalizacji już w sobotę

Szymon Gagatek

kwiecień 27. 2022

Polski Związek Pływacki opublikował na swojej stronie listę zgłoszeń na zbliżające się wielkimi krokami zawody Polish Open - organizowane w roku 100-lecia PZP.

Wśród zgłoszonych brakuje dwóch osób, które niedawno wypełniły minima na mistrzostwa świata w Budapeszcie: Dawida Wiekiery i Pawła Juraszka. Nie ma też Alicji Tchórz i części mocnych zawodników, którzy na co dzień trenują w Stanach Zjednoczonych (m. in. Katarzyny Wasick, Kacpra Stokowskiego czy Bartosza Piszczorowicza). Zdecydowana większość krajowej czołówki postanowiła jednak stawić się w Zatoce Sportu, by powalczyć o kwalifikację na wielkie międzynarodowe imprezy:

  • mistrzostwa świata,

  • mistrzostwa Europy,

  • Uniwersjadę,

  • mistrzostwa świata juniorów,

  • mistrzostwa Europy juniorów,

  • EYOF.

Jedną z gwiazd zawodów może zostać Jan Kozakiewicz. Zawodnik Legii Warszawa powrócił do kraju z obozu przygotowawczego w Australii i w Łodzi wystąpi na 50 oraz 100 m stylem klasycznym. Być może już w niedzielę zaatakuje dotąd nieosiągalną dla polskich pływaków barierę jednej minuty na dłuższym z tych dystansów.

Z tą samą barierą na 100 m stylem grzbietowym spróbuje się zmierzyć Paulina Peda. Podopieczną Jakuba Karpińskiego czekają też starty na 50 m stylem grzbietowym i motylkowym.

Bardzo ciekawa może być rywalizacja w sprinterskich delfinowych wyścigach Konrada Czerniaka i Pawła Uryniuka. Obaj mają już minimum na mistrzostwa świata i pływali w tym roku na zbliżonym, bardzo wysokim poziomie.

Z uwagą będziemy się też przyglądać startom niespełna 18-letniego Ksawerego Masiuka, który ma najlepsze czasy zgłoszenia na 50 i 100 m stylem grzbietowym. Dla reprezentanta G-8 Bielany Warszawa zawody Polish Open będą doskonałą okazją do potwierdzenia świetnej formy z wielomeczu w Kranju, gdzie pływał już szybciej od norm wyznaczonych przez Polski Związek Pływacki na Budapeszt. Jego najgroźniejszymi rywalami będą oczywiście dużo bardziej doświadczeni Tomasz Polewka i Radosław Kawęcki.

Ważną role w Łodzi mogą też odegrać Krzysztof Chmielewski (800 i 1500 m stylem dowolnym oraz 200 m stylem motylkowym), Laura Bernat (100 i 200 m stylem dowolnym oraz wszystkie konkurencje w stylu grzbietowym) czy Jakub Majerski (50 i 100 m stylem dowolnym oraz motylkowym). Chętnych na sukces w trakcie majówki będzie jednak zdecydowanie więcej.

Listę zgłoszonych zawodników możecie znaleźć TUTAJ.

Zawody rozpoczną się w sobotę 30 kwietnia o 16:00 - od wyścigów na długich dystansach: 800 m stylem dowolnym mężczyzn i 1500 m stylem dowolnym kobiet. Od niedzieli rozgrywane będą sesje eliminacyjne (codziennie od 9:00) oraz finałowe (1.05 od 17:00; 2.05 od 15:45; 3.05 od 17:15). Transmisja z poniedziałkowego i wtorkowego bloku popołudniowego będzie dostępna w TVP Sport, a pozostałe będzie można śledzić na kanale PZP na YouTube'ie.