RPA: Siedemnastolatek gwiazdą mistrzostw

Szymon Gagatek

kwiecień 13. 2022

Pieter Coetzé nieoczekiwanie okazał się jedną z gwiazd mistrzostw RPA. Młody pływak wywalczył kwalifikację na czempionat globu w aż czterech konkurencjach.

Urodzony w 2004 roku Coetzé zapewnił sobie występ w mistrzostwach świata (i równocześnie w Igrzyskach Wspólnoty Narodów) na wszystkich dystansach w stylu grzbietowym oraz na 50 m stylem dowolnym. W ostatnich dniach mistrzostw świetnie poradził sobie w sprintach. W stylu dowolnym uzyskał czas 22.34 (minimum zanotował na pierwszej zmianie sztafety 4x50 m, pokonując swój odcinek w 22.15), a w stylu grzbietowym finiszował z rezultatem 24.74.

W trakcie przedostatniej sesji finałowej, chcąc skupić się na rywalizacji na 50 m stylem dowolnym, postanowił wycofać się z walki o medale na 200 m stylem grzbietowym. Następnego dnia dostał jednak szansę uzyskania minimum w indywidualnej próbie. Wykorzystał ją, przepływając cztery długości basenu w 1:56.92 i wskakując na 4. miejsce na światowych listach w 2022 roku.

Kwalifikację na mistrzostwa świata wywalczył też Chad le Clos. Jak sam przyznał, krajowy czempionat zawsze bardzo go stresuje. Gdy jednak dopiął swego na 200 m stylem motylkowym (notując czas 1:55.75), następnego dnia z luźną głową wygrał też wyścig na o połowę krótszym dystansie. W bezpośredniej walce pokonał Matthew Satesa (51.88 - 52.06).

Utalentowany Sates zakończył zawody z czterema złotymi medalami w konkurencjach indywidualnych. Do triumfów na 200 i 400 m stylem dowolnym dorzucił jeszcze sukcesy na 100 m stylem dowolnym i 200 m stylem zmiennym. W ostatniej z tych konkurencji wypełnił też minimum na mistrzostwa świata, uzyskując w finale czas 1:58.37.

Świetną dyspozycję pokazali południowoafrykańscy żabkarze. Wśród mężczyzn Michael Houlie na dystansie 50 metrów zanotował rezultat 27.22. Z kolei wśród kobiet na 100 metrów niespodziewanie Lara van Niekerk pokonała Tatjanę Schoenmaker (1:05.67 - 1:06.06). Na dwukrotnie dłuższym dystansie mistrzyni olimpijska nie dała się już pokonać, ale tuż za nią do mety dopłynęła kolejna finalistka igrzysk Kaylene Corbett (2:24.01 - 2:24.66).