Rzym 2022: Medal coraz bliżej! Czwarte miejsce biało-czerwonej sztafety

Szymon Gagatek

sierpień 12. 2022

Paulina Peda, Dawid Wiekiera, Jakub Majerski i Aleksandra Polańska zajęli 4. pozycję na dystansie 4x100 m stylem zmiennym podczas mistrzostw Europy w Rzymie.

Korespondencja z Rzymu

Biało-czerwoni pokazali się z bardzo dobrej strony. Wyścig rozpoczęła Peda, która 100 metrów grzbietem przepłynęła w 1:00.64. Po niej do wody wskoczył Wiekiera. Nasz żabkarz potwierdził wysoką formę i swój odcinek pokonał w świetnym czasie (59.22)! W stylu motylkowym Majerski uzyskał 51.14, a kończąca wyścig Polańska finiszowała w 54.21. Zawodniczka UKS GOS Raszyn do ostatnich metrów próbowała odeprzeć atak Anny Hopkin, ale ostatecznie to Brytyjka wyszła z tej batalii zwycięsko, zapewniając swojej drużynie brąz. Polacy finiszowali na 4. pozycji z wynikiem 3:45.20, poprawiając o ponad sekundę rekord Polski z ubiegłorocznych mistrzostw Europy w Budapeszcie.

Tego dnia w Foro Italico w wyścigu finałowym zaprezentowała się jeszcze Laura Bernat. Na dystansie 200 m stylem grzbietowym nie zdołała już zbliżyć się do swojego wyniku z poprzedniego dnia. Uzyskała czas 2:11.14 i zajęła 7. lokatę.

Z kolei do wyścigu medalowego na dystansie 50 m stylem motylkowym awansowały aż dwie Polki. Anna Dowgiert była dziś 5. (26.03 - drugi czas w karierze, gorszy tylko o 0.12 sekundy od rekordu Polski), a Paulina Peda poprawiła życiówkę o dwie setne sekundy i uplasowała się na 7. pozycji.

Poza ósemką znaleźli się natomiast Dominika Sztandera (1:08.23 i 13. miejsce na 100 m stylem klasycznym) oraz Karol Ostrowski, który 100 m stylem dowolnym pokonał w czasie 48.69 - nieznacznie wolniej od rekordu życiowego z ubiegłego roku - co dało mu 11. lokatę.