Rzym 2022: Sztafeta mieszana wysoko w eliminacjach

Szymon Gagatek

sierpień 12. 2022

Polska sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym z 3. czasem awansowała do finału 2. dnia ME. W indywidualnych półfinałach znalazło się czworo biało-czerwonych.

Korespondencja z Rzymu

Drugi dzień mistrzostw rozpoczął się od eliminacji 50 m stylem motylkowym kobiet. Klasyfikację generalną zdominowały Szwedki. Aż trzy pływaczki ze Skandynawii znalazły się w czołowej czwórce. Najszybsza była Sarah Sjoestroem (25.30), trzecie miejsce zajęła Louise Hansson (25.88), a czwarte Sara Junevik, która - pomimo złamania bariery 26 sekund (25.96) - ze względów regulaminowych nie będzie mogła popłynąć w półfinale (awans mogły wywalczyć tylko dwie pływaczki z jednego kraju).

W popołudniowych wyścigach w tej konkurencji zobaczymy też dwie Polki. Ósma była rano Paulina Peda (26.26), a na 10. pozycji sklasyfikowana została Anna Dowgiert (26.40). Odpadła Julia Maik, która w debiucie na wielkiej międzynarodowej imprezie wśród seniorów uzyskała czas 27.15 i zakończyła zmagania na 21. lokacie.

Następnie do półfinału 100 m stylem dowolnym przedostał się Karol Ostrowski. W eliminacjach Polak był 19. (49.22), ale przed nim znalazło się aż czterech Włochów i trzech Franców. To otworzyło naszemu zawodnikowi drogę do awansu. Na 20. pozycji finiszował Kamil Sieradzki (49.24), a 63. był Mateusz Chowaniec (51.14). Fantastyczny występ zanotował rano David Popovici. Wynikiem 47.20 Rumun poprawił rekord mistrzostw Europy. Dobrze zaprezentował się również faworyt gospodarzy, Alessandro Miressi (47.60). Do rekordu kraju zabrakło mu tylko 15 setnych sekundy.

Chwilę później Włosi ponownie mieli okazję do świętowania dobrych występów swoich rodaczek. W eliminacjach 100 m stylem klasycznym reprezentantki Italii zajęły pierwsze cztery miejsca. Zwyciężyła Benedetta Pilato (1:05.77), przed Lisą Angiolini (1:06.00), Arianną Castiglioni (1:06.55) i Martiną Carraro (1:07.04). W półfinałach znalazła się Dominika Sztandera. Nasza jedyna żabkarka, która wywalczyła kwalifikację na mistrzostwa Europy, uzyskała dziś czas 1:08.60, co dało jej 15. miejsce.

Po raz pierwszy od kilkunastu lat na wielkiej międzynarodowej imprezie na starcie zmagań na 200 m stylem grzbietowym nie pojawił się Radosław Kawęcki. Pod nieobecność naszego mistrza jedynym reprezentantem Polski w tej konkurencji był w Rzymie Michał Chmielewski. Zawodnik Muszelki Warszawa popłynął w eliminacjach zdecydowanie najszybciej w swoim życiu (2:03.88), ale otrzymał dyskwalifikację za przekroczenie pod wodą linii 15-ego metra. Najszybszy rano okazał się Yohann N'doye-Brouard (1:56.70).

Problemów z awansem do finału na dystansie 4x100 m stylem zmiennym nie miała nasza sztafeta mieszana. Paulina Peda (1:01.85), Dawid Wiekiera (1:00.26), Adrian Jaśkiewicz (51.78) i Aleksandra Polańska (54.19) uzyskali łączny czas 3:48.08 i uplasowali się na 3. miejscu. Wyprzedzili ich tylko Holendrzy (3:46.64) i Niemcy (3:47.14).

Poranną rywalizację zakończyły eliminacje 800 m stylem dowolnym mężczyzn z udziałem Krzysztofa Chmielewskiego. Nasz zawodnik złamał barierę 8 minut (7:59.50) i zajął 15. pozycję. Z najlepszym czasem do czołowej ósemki wszedł Mychajło Romanczuk z Ukrainy (7:47.93).