Startują mistrzostwa Europy juniorów! Gdzie oglądać? Kto wystąpi? [SPRAWDŹ]

Startują mistrzostwa Europy juniorów! Gdzie oglądać? Kto wystąpi? [SPRAWDŹ]

Szymon Gagatek

lipiec 4. 2022

We wtorek rozpoczynają się mistrzostwa Europy juniorów w rumuńskim Otopeni. Po świetnych ubiegłorocznych startach Polaków apetyt na sukces znów jest spory.

Kto?

Mistrzostwa Europy juniorów będą w tym roku bardzo mocno obsadzone. Wśród zgłoszonych pływaków znaleźli się m. in. wszyscy trzej medaliści niedawnego czempionatu globu seniorów w konkurencjach męskich. Jest bohater gospodarzy, David Popovici (mistrz świata na 100 i 200 m stylem dowolnym), jest Jacob Whittle z Wielkiej Brytanii, nie zabrakło również naszego Ksawerego Masiuka. Znaczące role powinny też odegrać takie postaci jak Eneli Jefimowa z Estonii, Turczynka Merve Tuncel czy Sasha Velly z Francji, który wyrasta na znakomitego pływaka długodystansowego.

Nas najbardziej interesować będzie start reprezentantów Polski. Przed biało-czerwonymi stoi trudne zadanie nawiązania do niesamowitych wyników osiąganych przed rokiem w Rzymie (12 medali: 5 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe). Do tego wyczynu spróbuje się zbliżyć 24-osobowa kadra, w której jest aż sześć osób mających już na swoim koncie miejsca na podium MEJ (oprócz Masiuka, także bracia Chmielewscy, Karolina Piechowicz, Laura Bernat i Krzysztof Matuszewski). Do tego dojdą też inni, tacy jak Michał Piela, który ma najlepszy czas zgłoszenia na dystansie 400 m stylem zmiennym. Chętnych na sukces nie brakuje. Pełny skład naszego zespołu, który wyleciał do Otopeni znajdziecie TUTAJ.

Polacy w TOP 3 list zgłoszeń:

  • Ksawery Masiuk [1. czas zgłoszenia na 50 m stylem grzbietowym; 1. na 100 m stylem grzbietowym; 2. na 200 m stylem grzbietowym]

  • Krzysztof Chmielewski [1. na 200 m stylem motylkowym; 1. na 1500 m stylem dowolnym; 3. na 800 m stylem dowolnym]

  • Michał Piela [1. na 400 m stylem zmiennym]

  • Karolina Piechowicz [2. na 50 m stylem klasycznym; 3. na 100 m stylem klasycznym]

  • Laura Bernat [2. na 200 m stylem grzbietowym]

  • Michał Chmielewski [2. na 200 m stylem motylkowym]

  • Filip Kosiński [3. na 100 m stylem grzbietowym]

Gdzie?

Gospodarzem zmagań po raz pierwszy w historii będzie Otopeni - miejscowość znajdująca się nieopodal stolicy Rumunii, Bukaresztu. Zawody odbędą się w nowo wybudowanym kompleksie z pełnowymiarową pływalnią o wymiarach olimpijskich i trybunami na 3 tysiące widzów. Rywalizacja młodych pływaków będzie dla Rumunów sprawdzianem przed organizacją przyszłorocznych mistrzostw Europy seniorów na krótkim basenie.

Kiedy?

Od poprzedniej edycji mistrzostwa Europy juniorów wydłużono do sześciu dni. Tegoroczne zostały zaplanowane na termin 5-10 lipca. Poranne eliminacje będą się rozpoczynać o 10:00 czasu lokalnego (9:00 w Polsce), a wyścigi finałowe o 17:00 (16:00 według naszego czasu).

Jak oglądać?

Transmisja z całego czempionatu będzie dostępna na stronie Europejskiej Federacji Pływackiej. Link do wszystkich sesji eliminacyjnych i finałowych powinien być dostępny we wtorek (przed porannym blokiem) na www.len.eu. Z kolei wyniki będzie można śledzić "na żywo" TUTAJ.

foto: ISL/Mike Lewis