Swimexpress #18: Wraca Duel in the Pool!

Swimexpress #18: Wraca Duel in the Pool!

Szymon Gagatek

kwiecień 20. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego działo się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Już za kilka miesięcy dojdzie do wielkiego powrotu zawodów Duel in the Pool! Tym razem w starciu gigantów zmierzą się Amerykanie i Australijczycy, a do konfrontacji dojdzie w dniach 19-21 sierpnia na pływalni olimpijskiej w Sydney. Oba kraje wyłonią 30-osobowe kadry, w których znajdą się też zawodnicy niepełnosprawni i specjaliści od pływania na wodach otwartych. Australia i USA mierzyły się już w tym formacie trzykrotnie (w latach 2003, 2005, 2007). Później (od 2009 do 2015 roku) pływacy ze Stanów Zjednoczonych cztery razy rywalizowali z drużyną Europy.

Materiał z oficjalnego ogłoszenia tego wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

***

Znamy termin tegorocznego XXXIII Memoriału Marka Petrusewicza. Organizatorzy ogłosili, że najbliższa edycja imprezy odbędzie się w dniach 14-15 października. Zawody na pływalni Orbita od lat gromadzą w jednym miejscu najlepszych zawodników w Polsce (a do Wrocławia zawitali też już czołowi pływacy z takich krajów jak Litwa, Wielka Brytania czy Holandia) i nie inaczej powinno być tym razem. Galerię zdjęć ze zmagań w 2021 roku znajdziecie na naszym profilu na Facebooku, klikając TUTAJ (część 1.), TUTAJ (część 2.) i TUTAJ (część 3.),.

***

Lista zawodników, którzy postanowili odpuścić start w tegorocznych mistrzostwach świata, by skupić się na Igrzyskach Wspólnoty Narodów robi się coraz bardziej pokaźna. Ostatnio do tego grona dołączyła mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata na 200 m stylem klasycznym, Tatjana Schoenmaker. Reprezentantka RPA wywalczyła kwalifikację na zawody w Budapeszcie w trakcie mistrzostw kraju (w swojej koronnej konkurencji uzyskała czas 2:24.01), ale - podobnie jak niektórzy czołowi Australijczycy - stwierdziła, że chce przygotować się jak najlepiej do zawodów w Birmingham na początku sierpnia.

***

Na 100 dni przed Igrzyskami Wspólnoty Narodów zakończone zostały prace w obiekcie, w którym będzie się toczyć walka o medale w sportach wodnych. Budowa efektownej i wielofunkcyjnej pływalni w Smethwick pod Birmingham (z dwoma basenami 50-metrowymi i jednym 25-metrowym, przeznaczonym do skoków do wody) kosztowała 73 miliony funtów. Trybuny w trakcie zawodów pomieszczą 5000 widzów, a po igrzyskach Sandwell Aquatics Centre zostanie przekazany do użytku lokalnej społeczności. Zdjęcie obiektu znajdziecie TUTAJ.