Swimexpress #2: Sjoestroem nie wystartuje w MŚ na 100 m stylem motylkowym

Swimexpress #2: Sjoestroem nie wystartuje w MŚ na 100 m stylem motylkowym

Szymon Gagatek

marzec 22. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego wydarzyło się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Sarah Sjoestroem wyjawiła w podcaście portalu SwimSwam (TUTAJ), że w trakcie mistrzostw świata w Budapeszcie nie wystartuje na dystansie 100 m stylem motylkowym, na którym wciąż jest rekordzistką globu. Szwedka zamierza tym razem skupić się na rywalizacji o złoto na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem motylkowym.

***

Powiększa się lista krajów, które postanowiły, że w tym roku nie wezmą udziału w Uniwersjadzie. Do Amerykanów, Brytyjczyków i Kanadyjczyków w ostatnich dniach dołączyli Australijczycy. Zamiast do Chengdu, wyselekcjonowani zawodnicy z Antypodów udadzą się do Irvine w Kalifornii, by wystartować w mistrzostwach USA. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w Chinach nie pojawią się też Rosjanie i Białorusini, których wykluczyła Międzynarodowa Federacja Sportu Uniwersyteckiego (FISU).

***

Andrew Seliskar postanowił zakończyć karierę. Amerykański pływak po raz ostatni wystąpił na igrzyskach w Tokio, reprezentując swój kraj w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. W tej samej konkurencji ma na swoim koncie brązowy medal mistrzostw świata w Gwangju. Był również gwiazdą mistrzostw NCAA w 2019 roku, gdy w barwach Uniwersytetu Kalifornijskiego triumfował na 200 jardów stylem dowolnym, klasycznym i zmiennym.

***

Nie tylko Polska zbojkotuje najbliższe mistrzostwa świata, jeżeli FINA zezwoli, by w Budapeszcie wystartowali Rosjanie i Białorusini. Taką deklarację jako pierwsi złożyli Szwajcarzy, natomiast ostatnio podobną decyzję podjęli również Niemcy. Stało się to po tym, jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych naszych zachodnich sąsiadów poinformowało o braku finansowania wyjazdów na zawody, w których będą uczestniczyć sportowcy z Rosji i Białorusi.

foto: ISL