Swimexpress #23: MEJ wciąż bez wsparcia rządu Rumunii

Swimexpress #23: MEJ wciąż bez wsparcia rządu Rumunii

Szymon Gagatek

kwiecień 27. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego działo się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Czy organizacja tegorocznych mistrzostw Europy juniorów w pływaniu i skokach do wody może być zagrożona? Rumuńskie media donoszą, że zawody, które mają się odbyć na nowej pływalni w Otopeni, do dziś nie otrzymały żadnego wsparcia finansowego ze strony krajowych władz. Szefowa tamtejszego związku, słynna Camelia Potec, sprawę brakujących pieniędzy poruszyła ostatnio nawet w senacie, na Komisji ds. Młodzieży i Sportu. - Z prawnego punktu widzenia mamy wszystko, czego potrzebujemy, ale możemy nie być w stanie zorganizować tej imprezy ze względu na budżet, jakim dysponujemy - mówiła Potec. Mistrzyni olimpijska z Aten informowała o całej sprawie ministra Sportu, Carola Eduarda Novaka, ale podobno nie otrzymała od niego żadnej odpowiedzi.

***

Kira Toussaint postanowiła przed mistrzostwami świata powrócić na stałe do Stanów Zjednoczonych. Absolwentka Uniwersytetu Tennessee ogłosiła na swoim profilu na Instagramie, że będzie przygotowywać się do startów w najważniejszych imprezach sezonu letniego w doskonale znanym sobie Knoxville pod okiem Matta Kredicha. Po 4 latach zakończyła więc współpraca z holenderskim trenerem, Markiem Faberem. Dotychczasowy szkoleniowiec doprowadził ją do wielu sukcesów - między innymi do złota mistrzostw Europy na 50 m stylem grzbietowym w 2020 roku, a także do rekordu Starego Kontynentu w tej konkurencji.

***

Adam Peaty zdradził w najnowszym vlogu na swoim kanale na YouTube'ie, że w tym sezonie nie będzie skupiał się na przygotowaniu szczytu formy na czempionat globu w Budapeszcie. - Oczywiście, w tym roku są mistrzostwa świata, ale... za rok też. Chciałbym raczej być w maksymalnie dobrej dyspozycji na Igrzyskach Wspólnoty Narodów i mistrzostwach Europy - powiedział w materiale, w którym pojawiło się też sporo ujęć z jego treningu. Cały filmik przygotowany przez Anglika możecie zobaczyć poniżej.

***

Aż trzy rekordy Austrii ustanowiono w weekend podczas zawodów w Grazu. Najpierw Bernhard Reitshammer wyrównał własne historyczne osiągnięcie z 2019 roku na 50 m stylem klasycznym, notując wynik 27.33. Dwa dni później padły natomiast najlepsze rezultaty w historii austriackiego pływania na 100 m stylem dowolnym (Heiko Gigler pokonał dwie długości basenu w 48.82) oraz 50 m stylem motylkowym (Simon Bucher uzyskał czas 23.63). Cała trójka wywalczyła też kwalifikację na mistrzostwa świata, które odbędą się w czerwcu.