Swimexpress #3: Romanczuk wznowił treningi

Swimexpress #3: Romanczuk wznowił treningi

Szymon Gagatek

marzec 23. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego wydarzyło się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Mychajło Romanczuk długo pozostawał w kraju, ale ostatnio Niemiecki Związek Pływacki (DSV) ogłosił, że dwukrotny medalista olimpijski z Tokio dołączył do Floriana Wellbrocka i Sary Koehler na zgrupowaniu w Hiszpanii. Po zakończeniu obozu przeniosą się do Magdeburga, by kontynuować przygotowania do sezonu letniego. Romanczuk to nie jedyny czołowy ukraiński pływak, który wznowił treningi poza granicami swojego kraju. Spora część reprezentacji (m. in. Daryna Zewina czy Władysław Buchow) znajduje się obecnie we Włoszech, a wielu młodych pływaków znalazło schronienie w Polsce i na Węgrzech.

***

Ostatnio głośno było o obecności Jewgienija Ryłowa na Łużnikach. Kilka dni temu odbywały się tam wielkie uroczystości z okazji rocznicy aneksji Krymu, które stały się również wiecem poparcia dla Władimira Putina i jego działań. Pojawienie się na scenie mistrza olimpijskiego z Tokio na 100 i 200 m stylem grzbietowym wzbudziło oburzenie w pływackim świecie. Szybko zareagowali na to przedstawiciele Speedo. Firma zerwała umowę sponsorską z Rosjaninem. „Z całą mocą potępiamy wojnę na Ukrainie i solidaryzujemy się z narodem ukraińskim, naszymi sportowcami oraz kolegami, których dotknął konflikt” - napisano w oświadczeniu.

***

Pierwsze sankcje zaczyna też nakładać International Swimming League. Władze Energy Standard (drużyny, której właścicielem jest założyciel ISL, Konstantyn Grygoryszyn) ogłosiły, że zawieszają umowy ze wszystkimi rosyjskimi zawodnikami i współpracownikami klubu. W składzie mistrzów z ubiegłego sezonu startował wspomniany wcześniej Ryłow, ale też Kliment Kolesnikow, Maksim Stupin, Andriej Żilkin i Jewgienija Czikunowa. Co ciekawe, ta decyzja nie objęła Białorusinów (Ilji Szymanowicza i Anastasiji Szkurdai). Oficjalne oświadczenie znajdziecie TUTAJ.

***

Dziś rozpoczynają się mistrzostwa I Dywizji NCAA mężczyzn. Na starcie zawodów, które odbędą się w Atlancie, powinno się pojawić w sumie sześciu biało-czerwonych. Trzech z nich (Kacper Stokowski, Rafał Kusto i Bartosz Piszczorowicz) będzie mogło zaprezentować się indywidualnie. Pozostali (Christian Sztolcman, Jakub Książek i Kacper Piotrowski) pomogli wywalczyć kwalifikacje swoim sztafetom. Wyniki rywalizacji będziecie mogli śledzić TUTAJ, a relacje z zawodów przeczytacie na naszym portalu.

Foto: A. Masini/Deepbluemedia/Insidefoto