Wielka Brytania: Fantastyczny rekord Duncana Scotta

Szymon Gagatek

kwiecień 7. 2022

Na mistrzostwach Wielkiej Brytanii w Sheffield padały dziś świetne rezultaty. Rekord kraju poprawił Duncan Scott, a Lewis Burras został liderem światowych list.

Trzeci dzień zawodów miał wiele gwiazd, które zasługują na wyróżnienie. Jedną z największych okazał się Duncan Scott. Niespełna 25-letni zawodnik zdecydowanie wygrał zmagania na dystansie 400 m stylem zmiennym. Co więcej, został pierwszym pływakiem na świecie, który w tej konkurencji w 2022 roku złamał barierę 4 minut 10 sekund. Uzyskał czas 4:09.19 i po prawie 5 latach odebrał rekord Wielkiej Brytanii przebywającemu obecnie w RPA Maxowi Litchfieldowi. Drugi na mecie był Brodie Williams (4:14.69), a trzeci Jacob Greenow (4:18.41).

Scott skupił się dziś na występie w stylu zmiennym i nie przystąpił do rywalizacji na 100 m stylem dowolnym. Niewiele zabrakło, a akurat w tej konkurencji straciłby rekord kraju. Zaledwie jedną setną sekundy wolniej od jego osiągnięcia z 2019 i 2021 roku popłynął Lewis Burras. Dwie długości basenu 22-latek pokonał w 47.88 i wskoczył na szczyt tegorocznych światowych list. Udowodnił, że w najbliższych miesiącach zamierza sporo namieszać w czołówce tej konkurencji na najważniejszych imprezach międzynarodowych. Świetny wynik uzyskał też Thomas Dean (48.06), a 18-letni Jacob Whittle cieszył się z brązu i nowego rekordu Wielkiej Brytanii w swojej kategorii wiekowej (48.24).

Burras może już być spokojny o miejsce w kadrze na mistrzostwa świata. Niewiele do wywalczenia kwalifikacji zabrakło za to triumfatorce finału 200 m stylem motylkowym. Laura Stephens zanotowała czas 2:08.11 - gorszy od bardzo wymagającego minimum brytyjskiego związku o zaledwie dwie dziesiąte sekundy.

W pozostałych konkurencjach triumfowali Daniel Jervis (1500 m stylem dowolnym) i Anna Hopkin (50 m stylem dowolnym).